Szukaj

Słupy

SOŁTYS: Krzysztof Leszczyński

tel. 505 133 276

Rada sołecka:

Fanderska Lucja
Gilewicz Bartosz
Gwiazda Andrzej
Leszczyńska Agnieszka
Ostańska Anna
Saganowska Alicja
Waszkiewicz Mariola

Liczba mieszkańców: 699 os.
Sąsiednie miejscowości: Kieźliny, Różnowo
Położenie geograficzne: południowo-zachodnia część gminy Dywity

Słupy (dawniej niem. Stolpen) – miejscowość w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Dywity, położona około 3 km na północny wschód od granic administracyjnych Olsztyna.

Wieś położona jest wśród lasów nad jeziorem Wadąg. Dawniej typowo rolnicza, obecnie o charakterze podmiejskim. Pod koniec XX w. zaliczana do atrakcyjnych miejsc wypoczynkowych (liczne ośrodki wypoczynkowe i domki letniskowe). W Słupach znajduje się szkoła, mająca swoją siedzibę w pałacu, na którego parterze działa przedszkole. Obecnie miejscowość zamieszkuje około 700 osób, przede wszystkim napływowa. W 1993 r. mieszkało tu 528 osób. Do wsi dociera miejska komunikacja autobusowa z Olsztyna.

Nazwa Słupy wiąże się z typem siedliska osadzonego na słupach wbitych w rzekę lub w jezioro albo też ze słupami służącymi do suszenia sieci rybackich. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z dokumentów, w których zapisana była jako: Stolpe (1364, 1374), Stolp (1564), Sztolpy (1879), Stolpy (1941). Obecna nazwa Słupy obowiązuje od 1951 r.

Wieś powstała na miejscu wcześniejszej pruskiej osady, a lokację uzyskała na na prawie chełmińskim około 1360 r. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1374, kiedy to Prusowi o imieniu Prejture nadano 13 włók ziemi. W wiekach XV-XVII Słupy były wsią szlachecką. W XVIII wieku znajdowała się w rękach rodziny Carnevalli, następnie von Stabbert. Jej ostatnimi właścicielami przed 1945 roku byli: Adolf Schulz i Oskar Thimm.

Na początku XXI wieku miejscowość utraciła rolniczy charakter i nie ma tu już żadnego gospodarstwa rolnego. W miejsce dawnego Państwowego Ośrodka Maszynowego, istniejącego do 1993 roku, powstało kilka mniejszych zakąadów pracy, między innymi: Mazur Comfort, EuroBombi, DroPak, Opra czy zakłady meblarskie. W wyniku powiększania zabudowy pobliskiego Olsztyna, miejscowość bezpowrotnie utraciła typowo wiejski charakter i stała się miejscem wypoczynku i zamieszkania zamożniejszych mieszkańców stolicy województwa.