Szukaj

Ptasie azyle

Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie (gm. Dywity)

Położony jest 15 km od Olsztyna. Działa na mocy decyzji Ministra Środowiska od 2006 roku i zajmuje się głównie leczeniem ptaków nie drapieżnych, szczególnie bociana białego. Opiekę weterynaryjną nad pacjentami ośrodka sprawuje dr n. wet. Ewa Rumińska. Ośrodek znajduje się z dala od zabudowań, w bezpośrednim sąsiedztwie lasu i zawiera kompleks torfowiskowy oraz łąki. Warmia i Mazury to królestwo bociana, ale również idealne miejsce bytowania wielu rzadkich - w skali globalnej - gatunków ptaków. Adres: Bukwałd 45a, 11-001 Dywity. Kontakt: tel. 664 173 828, e-mail: infomal.pngfalbatros.pl Co zrobić, gdy znajdziesz ptaka potrzebującego pomocy? W pierwszej kolejności zadzwoń pod nr: 664 173 828 lub 602 732 570. Ewentualnie wyślij wiadomość tekstową, ośrodek usytuowany jest peryferyjnie, co sprawia, że zasięg sieci komórkowych bywa tu zawodny.

Transport ptaków dzikich

Jeśli zdecydujemy się na samodzielny transport ptaka do ośrodka należy pamiętać, że podstawową zasadą jest przewożenie go w jak najmniejszym pudełku w stosunku do jego wymiarów. Ptak musi się w nim oczywiście swobodnie mieścić, ale nie może mieć zbyt dużego pola do manewru, aby nie zrobił sobie w drodze krzywdy. Pudełko kartonowe z dostępem powietrza (wystarczy zrobić kilka dziurek) to najlepszy i najłatwiej dostępny „boks transportowy” dla dzikich ptaków.

Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Dąbrówce Wielkiej

W 1996 roku z inicjatywy Nadleśnictwa Olsztyn, w porozumieniu z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Leśnictwie Dąbrówka Wielka powstał Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych, którego podstawowym zadaniem jest niesienie pomocy poszkodowanym ptakom drapieżnym. Trafiają tutaj chore lub ranne ptaki znalezione na terenie województwa warmińsko – mazurskiego. Do prowadzonego przez leśników ptasiego szpitala, co roku trafia ponad 50 ptaków drapieżnych.

Adres: Dąbrówka Wielka 29, 11-001 Dywity. Kontakt: tel. (89) 513 03 91, Paweł Bednarczyk - 693 982 171, e-mail: pawel.bednarczykmal.pngolsztyn.lasy.gov.pl