Szukaj

Gmina Dywity – tu dobrze się mieszka i prowadzi biznes

Dywity z lotu ptaka
Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 12 tys. osób (dane na grudzień 2021 roku). Gmina Dywity to jedna z najdynamiczniej rozwijających się podolsztyńskich gmin. Świadczy o tym stale rosnąca liczba mieszkańców, która podwoiła się w okresie 1990-2020 i wynosi obecnie ponad 12 tys. mieszkańców, a także coraz większa liczba podmiotów gospodarczych – ich liczba w 2021 roku przekroczyła 1000. W Gminie Dywity nie tylko dobrze się mieszka – to również idealne miejsce na biznes. 
Rzeka Łyna
Swoją atrakcyjność Gmina Dywity zawdzięcza przede wszystkim korzystnemu usytuowaniu: po pierwsze bliskie połączenie z nowoczesnym centrum aglomeracji, czyli Olsztynem, a po drugie położenie części obszarów w zasięgu terenów chronionego krajobrazu, sąsiedztwo jeziora Wadąg, przepływająca przez gminę rzeka Łyna oraz malownicze lasy, stanowiące 23% jej powierzchni. Dzięki temu nowoczesność i rozwój łączą się z tradycją, dziedzictwem kulturowym Warmii i  gwarancją niezapomnianych wrażeń dla amatorów rekreacji na łonie natury. Gmina Dywity to miejsce dobrego zamieszkania, a także przyjazne i otwarte dla inwestorów oraz przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić tutaj swoją działalność.  
Według danych Szkoły Głównej Handlowej, Dywity to trzecia pod względem atrakcyjności inwestycyjnej gmina wiejska na Warmii i Mazurach. Urokliwa, dobrze skomunikowana ze stolicą Warmii i Mazur, znalazła się również na 20-tym miejscu ogólnopolskiego Rankingu Najlepszych Samorządów „Rzeczpospolitej” w 2016 roku. Rok wcześniej zdobyła certyfikat „Gmina Fair Play” za otwartość na nowe inwestycje oraz rzetelną obsługę i przyjazną biznesowi atmosferę. Kolejnym prestiżowym wyróżnieniem zdobytym przez Gminę Dywity jest tytuł „Gmina na 5!”, który samorząd uzyskał w rankingu przygotowanym przez Instytut Przedsiębiorstwa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Naukowcy opracowując ranking przebadali kilkaset  gmin z Polski pod kątem gotowości do obsługi elektronicznej inwestorów i przedsiębiorców.
Różnowo
Co powoduje, że coraz więcej osób chce mieszkać w Gminie Dywity? Oprócz walorów naturalnych i przyrodniczych, ciekawych tras rowerowych, szlaków kajakowych, czy zabytkowych kościołów, kapliczek i miejsc kulturowo nieobojętnych, magnesem jest z pewnością dobra dostępność podstawowych usług, a także bogata oferta edukacyjna i kulturalna dla dzieci oraz młodzieży, czy infrastruktura sportowa na wysokim poziomie.
Gmina Dywity promuje się hasłem „Gmina z polotem”, które poprzez nawiązanie do historycznej przeszłości związanej z funkcjonowaniem w Dywitach bazy potężnych sterowców wojskowych, wpływa na dynamiczny i nieszablonowy rozwój tego miejsca.