Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

Straż Gminna podsumowała 2015 rok

25.01.2016

Liczba zgłoszeń nie zmieniła się, ale interwencji i kroków prawnych było zdecydowanie mniej niż w latach poprzednich, bo wiele spraw udało się rozwiązać za pomocą rozmowy, dialogu i ludzkiego podejścia – takie wnioski płyną z podsumowania pracy posterunku Straży Gminnej w Dywitach za 2015 rok. 

W liczbach podsumowanie pracy dwóch strażników gminnych za 2015 rok wygląda następująco: 60 pouczeń, 25 mandatów wystawionych na kwotę 2720 zł i trzy wnioski skierowane do sądu rejonowego, co daje nam łącznie 88 interwencji. W porównaniu do 2014 roku liczba interwencji wymagających podjęcia kroków prawnych spadła aż o jedną trzecią!
- Zgłoszeń było tyle samo, ale interwencji rzeczywiście mamy coraz mniej. Wynika to głównie z tego, że udaje nam się coraz lepiej rozwiązywać zgłoszenia mieszkańców za pomocą dialogu, konstruktywnej rozmowy i perswazji – mówi Marek Harasimowicz, kierownik posterunku Straży Gminnej w Dywitach. – Nie jesteśmy nastawieni na stosowanie jak największej ilości kar i represji. Zależy nam na tym, żeby sprawy załatwiać stosując ludzkie podejście, co wychodzi dość dobrze.

Najwięcej mandatów za alkohol
Najwięcej pouczeń i mandatów wystawionych przez strażników w 2015 roku dotyczyło spożywania alkoholu w miejscach publicznych.
- Choć i w tej materii widzimy poprawę – zapewnia Marek Harasimowicz. – Gdy w 2010 roku zaczynaliśmy służbę w Gminie Dywity, to osoby spożywające alkohol pod sklepami w ogóle nie reagowały. Teraz jest zdecydowanie lepiej.
Co cieszy, z roku na rok zmniejsza się liczba interwencji związanych z tzw. sprawami śmieciowymi. Kwestia deklaracji jest w większości uporządkowana, mieszkańcy i firmy mają podpisane umowy, są też wyposażeni w pojemniki na odpady. Spośród spraw zgłaszanych strażnikom przez mieszkańców dominują takie, jak wypuszczanie psów bez nadzoru, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, zaśmiecanie terenu, czy głośna muzyka i zakłócanie miru domowego. Strażnicy starają się być obecni na terenie całej gminy, co miesiąc ich samochód pokonuje średnio 2,5 tysiąca kilometrów. Wiele z tych wyjazdów to pomoc i asysty pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w trudnych środowiskach, gdzie zdarzają się agresywne zachowania.
- Bez strażników mielibyśmy duże problemy – przyznaje Teresa Cejmer, kierownik GOPS w Tuławkach. – Nasi pracownicy czują się dużo bezpieczniej i mogą bez przeszkód wykonywać swoje obowiązki. W okresie jesienno-zimowym wspólnie ze strażnikami odwiedzamy osoby chore, samotne, niepełnosprawne, czy bezdomne i staramy im się pomóc z opałem oraz  żywnością.

Straż to efekt współpracy z Olsztynem
Posterunek Straży Gminnej w Dywitach funkcjonuje na podstawie porozumienia o utworzeniu wspólnej straży między sąsiadującymi gminami tj. Miastem Olsztyn i Gminą Dywity. Jego uruchomienie było możliwe dzięki dobrym relacjom i współpracy tych samorządów.  - Obok komunikacji publicznej, to kolejna istotna płaszczyzna tworzenia obszaru aglomeracyjnego Olsztyna, a w nim trochę na wzór amerykański policji municypalnej, czyli formacji zajmującej się głównie ochroną porządku i bezpieczeństwa lokalnej społeczności – mówi Daniel Zadworny, sekretarz Gminy Dywity. – Mam nadzieję, że pracę strażników dobrze oceniają również mieszkańcy naszej gminy. Na bieżąco staramy się reagować na wszelkie sugestie mogące przyczynić się do poprawy naszych działań.
Gmina Dywity partycypuje w kosztach funkcjonowania wspólnej straży w kwocie ok. 110 tys. zł rocznie.
- Gdybyśmy mieli sami od podstaw zorganizować posterunek straży, to koszty funkcjonowania byłyby z pewnością dużo wyższe – mówi Daniel Zadworny. - To dobre i sprawdzone rozwiązanie dla innych samorządów, które zastanawiają się nad zasadnością i kosztami funkcjonowania straży miejskich.

Grafik pracy Straży Gminnej, kontakt do dywickich strażników, a także wachlarz spraw, z jakimi można się zgłaszać, można znaleźć pod linkiem:
http://gminadywity.pl/strona/35

 

Galeria: