Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

Huczne otwarcie skateparku w Różnowie

20.04.2015

Ani gradobicie, ani deszcz, ani wiatr i śnieg nie przeszkodziły w dobrej zabawie i otwarciu skateparku w Różnowie! Miało być hucznie, ekstremalnie, z przytupem i... tak właśnie było. Otworzony w sobotę 18 kwietnia skatepark to najprawdopodobniej pierwszy tego typu obiekt dla miłośników desek, rolek, wrotek i rowerów na terenach wiejskich w regionie Warmii i Mazur.

Na szczęście uczestników wydarzenia skutecznie rozgrzewał brazylijskimi sambami na bębnach zespół Warmia Rythm Team, nie zabrakło też ogniska z kiełbaskami, ciepłej strawy i gorących napojów. Symboliczną wstęgę trzymaną przez Jacka Szydło, wójta Gminy Dywity i Monikę Kur-Rydzewską, prezes stowarzyszenia Warmińska Wieś z Różnowa przecięła młodzież na deskach i rowerach. Wydarzenie w Różnowie zgromadziło ponad 200 osób, w tym wielu młodych ludzi z Olsztyna, którzy przyjechali na BMX-ach, aby na własnej skórze sprawdzić, jak sprawuje się plac z przeszkodami.
- Jest wykonany po mistrzowsku – dało się słyszeć opinie profesjonalnych skaterów. - Wszystko jest przemyślane, nawierzchnia jest równa jak stół, przeszkody stoją w odpowiedniej odległości. Pełna profeska!
Budowa skateparku, boiska do koszykówki i wiaty była możliwa dzięki dofinansowaniu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich „Odnowa i rozwój wsi” oraz środków z budżetu Gminy Dywity. Wszystko zaczęło się jednak kilka lat wcześniej od pomysłu Piotrka i Mikołaja, młodych mieszkańców Różnowa. Potem dołączyła do nich grupa młodzieży Różnowers, z którą stowarzyszenie Warmińska Wieś z Różnowa przygotowała koncepcję i makietę skateparku (dzięki grantowi z programu Działaj Lokalnie).
- Gdy młodzi ludzie przyszli do mnie po raz pierwszy i usłyszałam o pomyśle budowy skateparku w Różnowie, to pomyślałam o tym, jak o locie w kosmos – mówiła podczas uroczystości Monika Kur-Rydzewska. - Jednak dzięki determinacji stowarzyszenia, młodzieży, mieszkańców Różnowa i przychylności władz gminy wszystko udało się doprowadzić do szczęśliwego finału.
Po opracowaniu makiety i koncepcji dopracowany pomysł został przedstawiony Wójtowi i Radzie Gminy Dywity. Spodobał się. Gmina zabezpieczyła działkę pod budowę skateparku oraz wkład własny w wysokości 88 tys. zł do projektu, który poprzez LGD „Warmiński Zakątek” do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich z działania „Odnowa i rozwój wsi” złożyło stowarzyszenie Warmińska Wieś z Różnowa. Ostatecznie inwestycja kosztowała około 270 tys. zł.
- Otwarcie obiektu w Różnowie to poniekąd historyczna chwila – mówi Jacek Szydło, wójt Gminy Dywity. - To nowoczesny skatepark, jakiego nie ma jeszcze żadna gmina wiejska w powiecie olsztyńskim, a może i nawet w regionie. Życzę wszystkim miłego i co najważniejsze bezpiecznego użytkowania. No i oby pogoda była lepsza niż dzisiaj. 

Galeria: