Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

W piątek 24 września ruszają prace przy budowie ronda w Dywitach na DK51! Sprawdź organizację ruchu!

23.09.2021

Uwaga! W piątek, 24 września br., rozpoczną się pierwsze prace w związku z przebudową na rondo skrzyżowania DK51 koło Dywit z wjazdem na Osiedle Sterowców i cmentarz komunalny. Prace, zlokalizowane w pobliżu mostu nad rzeką Wadąg, będą polegały na budowie kanalizacji deszczowej w celu zapewnienia prawidłowego odwodnienia ronda. Tak więc do wiosny 2022 utrudnienia będą niewielkie, a ruch kierowany ręcznie będzie sporadycznie. Szczegóły organizacji ruchu w rozwinięciu informacji. 

✅ Większość robót przy budowie kanalizacji deszczowej będzie toczyła się poza jezdnią i nie będzie powodowała utrudnień w ruchu. Jedynie budowa sieci kanalizacyjnej pod drogą będzie wymagała okresowego zajęcia jednego pasa jezdni. W tym czasie ruch będzie kierowany ręcznie. Na odcinku, gdzie będą toczyły się prace budowlane będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 50 km/h oraz zakaz wyprzedzania.
✅ Taki stan rzeczy potrwa do wiosny 2022 roku, gdy wykonawca wejdzie na skrzyżowanie, a ruch w tym czasie zostanie puszczony obok specjalnie wykonanym objazdem. Wówczas można spodziewać się większych utrudnień, choć ruch w obu kierunkach, zarówno na Olsztyn, jak i na Dobre Miasto będzie się odbywał przez cały czas. Planowany objazd i organizacja ruchu, które zostaną wdrożone najprawdopodobniej wiosna przyszłego roku zaznaczyliśmy na grafice kolorem różowym.
✅ W ramach inwestycji powstaną przejścia dla pieszych, chodniki i zatoki autobusowe. Wykonana zostanie również przebudowa i budowa kanalizacji deszczowej w celu zapewnienia prawidłowego odwodnienia skrzyżowania.
✅ Rondo pozwoli na sprawne włączenie do drogi krajowej nr 51 ruchu z kierunku cmentarza i Kieźlin z jednej strony i z os. Sterowców z drugiej poprawiając tym samym bezpieczeństwo na skrzyżowaniu. Fragment DK51 Dywity - Olsztyn to długi, prosty odcinek, na którym kierowcy mają tendencję do rozwijania nadmiernych prędkości, a na którym funkcjonują przejścia dla pieszych i ciąg pieszo-rowerowy. Rondo wraz z wyspami azylu na przejściach dla pieszych uspokoi ruch i poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego.
✅ Wykonawcą zadania jest firma STRABAG, która za kwotę 6 125 272,93 zł ma wykonać zadanie w ciągu 18 miesięcy. Zgodnie z zawartym porozumieniem koszty inwestycji ponoszą po połowie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad i Gmina Dywity.
 

Galeria: