Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

Gmina Dywity wyróżniona w konkursie "Innowacyjny Samorząd" za Bon dla Krasnala!

19.04.2021

Wspaniała informacja z Warszawy! Gmina Dywity już po raz drugi z rzędu zdobyła wyróżnienie w bezpłatnym ogólnopolskim konkursie „Innowacyjny Samorząd”  zorganizowanym przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej. Kapituła konkursu złożona z naukowców, przedstawicieli ministerstw oraz związków samorządowych doceniła projekt „Bon dla Krasnala” w Gminie Dywity!

Sukces cieszy tym bardziej, że do konkursu samorządy z całej Polski zgłosiły aż 396 projektów. Wyróżnienia zostały przyznane w 5 kategoriach, a my otrzymaliśmy je w kategorii „Gminy Wiejskie”. Z Warmii i Mazur wyróżnienia otrzymały jeszcze: Powiat Olsztyński,  Urząd Miejski w Orzyszu, Urząd Miejski w Mrągowie i Miasto Ełk.
- Cieszy fakt, że zostaliśmy zauważeni i docenieni w skali kraju - mówi wójt Daniel Zadworny. – „Bonem dla Krasnala” wpisaliśmy się w potrzeby naszych Mieszkańców i młodych rodzin z dziećmi w wieku od 1 roku do 3 lat, którym rodzice muszą zapewnić opiekę. Świadczenie w wysokości 250 zł miesięcznie na dziecko otrzymują pracujący lub aktywnie poszukujący pracy rodzice i mogą sami wybrać, czy chcą te środki przeznaczyć na dofinansowanie niani, opiekunki, niepublicznego żłobka, czy dziennego klubiku dziecięcego. Nasz innowacyjny instrument promuje ludzi pracujących i pozytywnie wpływa na rynek pracy, bo rodzice dotychczas zajmujący się dziećmi, mogą wrócić na rynek pracy, a opiekunka, czy niania sfinansowana częściowo z „Bonu dla Krasnala” również ma legalną pracę.

Jak podkreślają organizatorzy konkursu „Innowacyjny Samorząd” najważniejszymi kryteriami oceny były nowatorstwo w skali kraju i rezultaty zastosowanych rozwiązań oraz potencjał do zainspirowania innych jednostek samorządu terytorialnego do podejmowania podobnych kreatywnych działań. Dla samorządów działanie w warunkach epidemicznych, to był czas ciężkiej próby. Ale również okazja do wykazania się kreatywnością i wykorzystania dramatycznych okoliczności zewnętrznych do wprowadzenia różnego rodzaju innowacyjnych usprawnień technologicznych, procesowych, społecznych, komunalnych, edukacyjnych, dotyczących instrumentów i usług wsparcia oraz w wielu innych obszarach.

 

Galeria: