Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

Gmina Dywity w czołówce gmin wiejskich o największej dynamice rozwoju

28.02.2017

Wydatki na projekty inwestycyjne, liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, saldo migracji, czy liczba osób pracujących – to cztery z 15 wskaźników, które były brane pod uwagę przy tworzeniu przez naukowców z Politechniki Warszawskiej Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. Gmina Dywity znalazła się na znakomitym 4 miejscu wśród gmin wiejskich Warmii i Mazur.

Wręczenie wyróżnień i dyplomów dla najlepszych 10 samorządów Rankingu Zrównoważonego Regionu JST Warmii i Mazur 2016 w trzech kategoriach: gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie i miasta odbyło się w poniedziałek 27 lutego podczas konferencji zorganizowanej na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mzurskiego. Wyróżnienia wręczał Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.
- Rozwój zależy od samorządów, bo to właśnie w gminach, a nie w Warszawie tworzą się miejsca pracy – podkreślał marszałek Brzezin.
Wtórował mu prof. dr hab. Eugeniusz Sobczak, wykładowca na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej, który od 13 lat prowadzi badania nad zrównoważonym rozwojem gmin, miast i regionów.
- Wyróżnione samorządy prezentują typ racjonalnego, ale dynamicznego rozwoju oraz dobrych praktyk w tej materii – uważa prof. Eugeniusz Sobczak.
Wśród 10 najwyżej sklasyfikowanych gmin wiejskich na znakomitym 4 miejscu znalazła się Gmina Dywity, która po analizie 15 wskaźników m.in. wydatków na inwestycje, udziału dochodów własnych, salda migracji, liczby pracujących na 1000 mieszkańców, czy odsetka mieszkańców korzystających z wodociągów i kanalizacji, uzyskała 740 punktów.
- Cieszę się z dobrego miejsca naszej gminy – mówi Jacek Szydło, wójt Gminy Dywity. – Ranking to dobra okazja do analizy porównwczej z naszymi sąsiadami i gminami podobnej wielkości.
Warto przypomnieć, że to już kolejny ranking, w którym Gmina Dywity zajmuje wysokie miejsce. W badaniach Szkoły Głównej Handlowej dotyczących atrakcyjności inwestycyjnej gmina znalazła się na 3 miejscu wśród gmin wiejskich w regionie, a w ogólnopolskim rankingu „Najlepszy Samorząd” dziennika „Rzeczpospolita” gmina Dywity uplasowała się na 18 miejscu w kraju w kategorii gmin wiejskich. 

 

Galeria: