Szukaj

Żył samorządem, był blisko ludzi

21 sierpnia 2024 r.

Informacja o nagłej i niespodziewanej śmierci Daniela Zadwornego, wójta gminy Dywity wstrząsnęła całą społecznością lokalną, ale i regionalną. Przez ostatnich 6 lat pod jego rządami gmina Dywity dynamicznie się rozwinęła pod kątem inwestycyjnym, poprawy jakości usług dla mieszkańców, czy coraz szerszej oferty wydarzeń sportowych i kulturalnych. Wizja rozwoju i plany Daniela Zadwornego na kolejną kadencję 2024-2029 były równie imponujące…

Uśmiechnięty, życzliwy, pomocny, otwarty, stawiający na pierwszym miejscu dobro mieszkańców gminy Dywity, ale ceniący równie mocno wartości rodzinne – takim zapamiętają wójta Daniela Zadwornego mieszkańcy, współpracownicy, radni, sołtysi, czy inni samorządowcy. Daniel Zadworny był lubiany i szanowany, stąd informacja o jego przedwczesnej, nagłej śmierci podczas urlopu rodzinnego w Europie zszokowała wszystkich. – Dla mnie wciąż jest to coś nierealnego, coś, w co nie mogę uwierzyć do dziś – mówi Magdalena Iwanek, zastępca wójta gminy Dywity, która obecnie zarządza sprawami gminy. – Wójt Zadworny przez całą kadencję 2018-2024 realizował skutecznie śmiałą wizję rozwoju nowoczesnej gminy Dywity używając do tego innowacyjnych i kreatywnych narzędzi. Przy czym nie zapominał też o pielęgnowaniu tradycji Warmii. 

Lubił doglądać inwestycje
Całą swoją działalność samorządową w kadencji 2018-2024, a także w rozpoczętej 2024-2029 Daniel Zadworny oparł na czterech fundamentach: DIALOG, PRZESTRZEŃ, SZACUNEK i KREATYWNOŚĆ! Dialog, bo podstawą dobrego zarządzania wspólnym dobrem jest dialog między mieszkańcami a władzą samorządową. Przestrzeń, bo życie wspólnoty gminnej osadzone jest w wyraźnie określonej przestrzeni, którą ta wspólnota kształtuje. Szacunek, bo pierwszą powinnością władz samorządowych wybranych na kolejną kadencję jest wielki szacunek do swoich wyborców. I wreszcie Kreatywność, bo każdy problem jest inny i do rozwiązania każdego z nich, trzeba zaangażować twórcze siły oraz środki. Te solidne fundamenty plus świetni współpracownicy w Urzędzie Gminy, których Daniel Zadworny obdarzał dużym zaufaniem i autonomią, a także znakomita drużyna radnych i umiejętności negocjacyjne z samorządowcami i politykami różnych opcji, przyniosły konkretne efekty dla gminy w postaci zrealizowanych inwestycji za 100 milionów złotych w ostatnich 6 latach! Ponad 50 milionów z tych środków to były umiejętnie pozyskane pieniądze ze źródeł zewnętrznych. Wśród sztandarowych inwestycji zrealizowanych przez Daniela Zadwornego trzeba zaliczyć: wspólną z powiatem olsztyńskim budowę tzw. „wielkiej pętli” łączącej DK51 w Spręcowie z DK16 w Barczewie, budowę nowych, przestronnych świetlic wiejskich w Ługwałdzie i Różnowie, zagospodarowanie pięknych terenów nad Jeziorem Dywickim, gdzie odbywają się imprezy kulturalne i sportowe, budowę ścieżek pieszo-rowerowych w Gadach, Słupach i na Wadągu, wspólną z GDDKiA oraz Arbetem budowę ronda przy Osiedlu Sterowców, budowę nowej siedziby Gminnego Ośrodka Zdrowia w Dywitach, przebudowę ulicy Jana Pawła II w Dywitach, budowę drogi w Strefie Przedsiębiorczości, termomodernizację szkoły w Bukwałdzie, czy budowę drogi i ścieżki od drogi powiatowej do miejscowości Zalbki i do granicy Olsztyna przy ul. Wiosennej. – Tych inwestycji było tak wiele, że można byłoby nimi obdzielić kilka kadencji, a Daniel wykonał je wszystkie w jednej – uważa Krzysztof Kulas, przewodniczący komisji inwestycji Rady Gminy Dywity. – Co ważne, wójt sam lubił doglądać realizacji inwestycji, często pojawiał się na placach budów, sprawdzał, czy wszystko idzie zgodnie z planem. Żył samorządem bardzo mocno. 

Innowacje i ludzie z pasją
Wójt Zadworny lubił wprowadzać innowacje, jak chociażby „Bon dla Krasnala”, czyli wsparcie finansowe dla rodzin z dziećmi w wieku od 1 do 3 lat, czy Innowacyjny Fundusz Sołecki, który dodatkowo premiował środkami z budżetu gminy proinwestycyjne podejście sołectw. – Dzięki IFS do naszych wsi zaczął płynąć szeroki strumień środków na inwestycje, które wybierali do realizacji sami mieszkańcy – mówi Agnieszka Sakowska-Hrywniak, przewodnicząca Rady Gminy Dywity. – To był genialny pomysł Daniela Zadwornego, który zaczęły naśladować inne samorządy z Polski, a gmina uzyskała za niego wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Innowacyjny Samorząd. 
Wójt Zadworny uwielbiał ludzi z pasją i chętnie z nimi współpracował i wspierał w rozwijaniu ich pomysłów na nowe imprezy i wydarzenia. Tak było z zapaleńcami ze stowarzyszenia Warnija i Morsami z Dywit, którzy dzięki wsparciu wójta i gminy organizują maraton rowerowy Warnija Szlakami Warmii, czy Traithlon w Dywitach. Podobnie rzecz się miała z zawodami MTB w Brąswałdzie. – Otwartość na ludzi i ich pomysły oraz propozycje to był znak firmowy Daniela Zadwornego – uważa Andrzej Ejma ze stowarzyszenia Warnija. – Dzięki temu mamy w gminie imprezy, na które przyjeżdżają ludzie z całej Polski. 

Wizja na lata 2024-2029
Wójt miał szeroki plan i wizję działania na dopiero co rozpoczętą kadencję 2024-2029. – Każdemu projektowi, który będziemy realizować będzie przyświecać cel główny, czyli wysoka jakość życia mieszkańców – mówił Daniel Zadworny. – Jako gmina, ale też we współpracy z partnerami takimi, jak miasto Olsztyn, powiat olsztyński, czy GDDKiA w Olsztynie chcemy zrealizować następujące działania: budowa obwodnicy Olsztyna i Dywit, modernizacja wlotu do Olsztyna, dokończenie budowy nowoczesnego Gminnego Ośrodka Zdrowia, budowa nowej siedziby GOK Dywity i Biblioteki Publicznej, budowa pełnowymiarowej hali widowiskowo-sportowej, zwiększenie liczby miejsc w przedszkolach i szkołach, budowa dróg: Kieźliny-Dągi, Dągi-Różnowo, Róznowo-Rozgity, Rozgity-Spręcowo, Dywity-Bukwałd, budowa ścieżek pieszo-rowerowych: Słupy-Wadąg, Wadąg-Rondo Osiedle Sterowców, Dywity-Brąswałd, Gady-Słupy, Dywity-Ługwałd, rozwój połączeń transportu zbiorowego. 
Czy ktoś będzie kontynuował taką ambitną wizję rozwoju?