Szukaj

Zawyją syreny! Ćwiczenia RENEGADE/SAREX-23

16 maja 2023 r.

Informujemy, że w dniach 17-26 maja 2023 roku. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych organizuje ćwiczenia taktyczno specjalne pk. RENEGADE/SAREX-23 z wykorzystaniem systemów alarmowania ludności. Incydent dotyczący części poświęconej ostrzeganiu i alarmowaniu odbędzie się w dniu 18 maja – termin zapasowy 19 maja.
Elementami przedsięwzięcia są zdarzenia dotyczące naruszenia przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej przez statek powietrzny stwarzający potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej. W związku z tym na terenie województwa warmińsko-mazurskiego może zostać nadany sygnał alarmowy (syrena) dotyczący zagrożenia z powietrza.
Włączenie syren będzie jednocześnie testem sprawności urządzeń systemu wykrywania i alarmowania, wykorzystując w tym celu uregulowania zawarte w art. 10 ust. 3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 r., w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach (Dz. U. z 2013 poz. 96).
Jednocześnie przypominamy o sposobie ogłaszania i odwoływania alarmu za pomocą syren:
• ogłoszenie alarmu - to dźwięk modulowany syreny przez okres 3 minut,
• odwołanie alarmu - to dźwięk ciągły syreny przez okres 3 minut.