Szukaj

Zapraszamy na Piknik Napoleoński do Barkwedy!

1 lutego 2022 r.

armata żołnierze

Gmina Dywity, Sołectwo Barkweda i Grupa Rekonstrukcji Historycznej Fizylierów z Lidzbarka Warmińskiego zapraszają w sobotę 5 lutego na Piknik Napoleoński w Barkwedzie. W programie m.in. inscenizacja potyczki z udziałem armat, pokaz chirurgii wojskowej, musztra i wspólne ognisko.

Impreza historyczna nawiązująca do Wojen Napoleońskich na Warmii, w szczególności do walk o przeprawę na Łynie w Barkwedzie 3 lutego 1807 r. pomiędzy armią francuską dowodzoną przez Napoleona Bonaparte i armią rosyjsko-pruską, odbędzie się w sobotę 5 lutego, czyli bardzo blisko historycznej daty! Będzie można poczuć niemal na własnej w skórze w jakich warunkach walczyły ponad 200 lat temu obie armie.
- Celem organizacji wydarzenia jest promocja gminy Dywity i sołectwa Barkweda – mówi wójt Daniel Zadworny. – Zależy nam także na promocjj Szlaku Napoleońskiego i miejscowości, przez które przechodzi, jako lokalnego produktu turystycznego. Ważna jest także popularyzacja wiedzy o lokalnej historii, integracja lokalnej społeczności.
Wydarzenie w Barkwedzie jest nawiązaniem do dwóch edycji imprez napoleońskich, które odbyły się w Barkwedzie w 2018 r. i 2019r. W programie są m.in. pokaz chirurgii wojskowej, musztra, patrole po okolicy, prezentacja uzbrojenia i umundurowania, komentarz historyka, potyczka z udziałem armat (ok. godz. 13.00), a także wspólne ognisko z kiełbaskami. Wszystkie elementy programu poza potyczką z udziałem 3 armat będą realizowane na terenie przy świetlicy wiejskiej. Sama bitwa (około godz. 13:00) odbędzie się terenie łąki przylegającej do alei drzew prowadzącej do dawnego cmentarza ewangelickiego, którą użyczył organizatorom dr Tomasz Kardacz, właściciel klubu jeździeckiego „U Doktorka” w Barkwedzie. Udział w pikniku zapowiedziało kilkudziesięciu rekonstruktorów m.in. z Litwy, Trójmiasta, Warszawy, Poznania, Grudziądza, Ornety, Lidzbarka Warmińskiego, Dobrego Miasta, czy Jonkowa.