Szukaj

Zapraszamy na Kiermas Warmiński! Zagra zespół Łzy!

30 sierpnia 2023 r.

Miłośnicy Warmii nie mogą przegapić tego wydarzenia! Już w najbliższą niedziele 3 września na polanie nad Łyna w Brąswałdzie odbędzie się tradycyjny Kiermas Warmiński. Będzie smaczne jadło, wieńce dożynkowe, mnóstwo ciekawych konkursów i atrakcji dla każdego, a na deser koncert zespołu Łzy! Wstęp na imprezę wolny! Zapraszamy do Brąswałdu!

Polana przy stanicy kajakowej nad Łyną w Brąswałdzie to wymarzone miejsce na duże wydarzenia gminne. Lokalizacja, rozległa przestrzeń i „piękne okoliczności przyrody” gwarantują wspaniałe widoki, świetną akustykę i dość miejsca, by zorganizować imprezę z dużym rozmachem i prawdziwym przytupem. Jeśli dodać do tego dobry dojazd, wygodny parking i bliskość kościoła parafialnego p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej – mamy przepis na dożynki idealne, które zawsze się udają.

Prezentacja sołectw i KGW
W tym roku nie zabraknie tradycyjnych podziękowań dla rolników, korowodu wieńcowego, dzielenia się chlebem, konkursu wieńców dożynkowych, warsztatów rękodzielniczych, a także smakowitego jadła i napitków. W Turnieju Sołectw obejrzymy nietypowe konkurencje kulturalno-rozrywkowe, zabawne skecze i pomysłowe przebieranki. Stoiska sołeckie przybliżą bogactwo zwyczajów i tradycji kulinarnej Warmii i zaprezentują wybraną potrawę; tegoroczny temat przewodni to „w Warmińskim lesie”. Z kolei każdy mieszkaniec Gminy Dywity będzie miał możliwość pochwalić się efektem własnych poczynań ogrodniczych w konkursie Super Plon. Również dla osób indywidualnych przeznaczony jest konkurs „Z warnijskiego psieca na nojlepszy kuch”, czyli na najsmaczniejsze ciasto drożdżowe. Dzieci, jak co roku, mogą liczyć na animacje i strefę z dmuchańcami.

Agnieszka już dawno tutaj nie mieszka
W części artystycznej wystąpią: wielopokoleniowy grupa folklorystyczna Węgojska Strużka oraz zespół śpiewający w gwarze warmińskiej - Baby Ruśkie i Promile. Imprezę zwieńczy koncert znanej i lubianej formacji ŁZY, która zapewni półtorej godziny znakomitej zabawy w rytmie przebojów (Agnieszka, Narcyz, Oczy szeroko zamknięte, Niebieska sukienka, Na parapecie itd.), granych na żywo. Zespół gra w odmłodzonym składzie na czele z liderem, założycielem zespołu oraz autorem większości przebojów zespołu - Adamem Konkolem. Do składu dołączyła utalentowana wokalistka Paulina Titkin, która dzięki głosowi do złudzenia przypominającemu barwę Anny Wyszkoni, sprawia, że zespół brzmi tak samo, jak 20 lat temu. Ten koncert to nie tylko muzyka i wspaniałe widowisko, ale i sentymentalna podróż dla osób, które wychowały się przy muzyce zespoły Łzy.

Goście z Niemiec i z Beskidu Niskiego
Podczas tegorocznego Święta Plonu warmińskie zwyczaje i tradycje ludowe poznawać będą goście z gmin partnerskich: przedstawiciele uzdrowiskowej gminy Bad Laer z Powiatu Osnabrück w Dolnej Saksonii w Niemczech, a także gminy Zarszyn z powiatu nowosądeckiego w Beskidzie Niskim. Natomiast w wigilię Kiermasu Warmińskiego, w sobotę wieczorem, w brąswałdzkim kościele zabrzmi uroczysty koncert pod patronatem Wójta Gminy Dywity. Olsztyński Zespół Kameralny Pro Musica Antiqua zagra utwory od baroku do współczesności. Wstęp na koncert – podobnie jak na całe niedzielne wydarzenie - jest bezpłatny.