Umowa na budowę nowego ośrodka zdrowia podpisana

11 lipca 2022 r.

ludzie

Długo wyczekiwana chwila! Po dwóch nieudanych przetargach i różnych perypetiach oraz przeciwnościach pokonanych po drodze, w czwartek 7 lipca wójt Daniel Zadworny podpisał umowę z wykonawcą budowy I etapu Samodzielnego Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Dywitach!

Inwestycję oczekiwaną przez mieszkańców wójt podpisał z konsorcjum firm:
- Zakład Usług Inwestycyjnych INWEST-SERWIS Wojciech Grochowski (LIDER) oraz INWEST SERWIS Sp. z o.o. (Partner).
Koszt realizacji I etapu, czyli wykonanie nowej siedziby ośrodka zdrowia w stanie surowym z pełnym dachem, utwardzeniem dróg i miejsc parkingowych oraz wykonaniem przyłączy zamknie się w kwocie ponad 3,6 mln zł, z czego 2 mln zł to dofinansowanie pozyskane przez Gminę Dywity ze środków rządowych.
- W dwóch pierwszych przetargach chcieliśmy wybudować nowy ośrodek zdrowia w pełnym zakresie, ale za każdym razem okazywało się, że ze względu na sytuację ekonomiczno-społeczną, inflację oraz wzrost kosztów materiałów i kosztów pracy środki posiadane przez Gminę są niewystarczające - wyjaśnia wójt Daniel Zadworny. - Stąd decyzja o podziale inwestycji na etapy, poza tym chcieliśmy wykorzystać przyznane nam niemal 2 lata temu 2 miliony. Idea budowy nowego, publicznego ośrodka jest zbyt ważna dla naszej społeczności, żeby z niej rezygnować. Dlatego deklaruję, że doprowadzę ją do końca. Liczę, że do nowego, większego ośrodka zdrowia, który będzie świadczył usługi na poziomie europejskim będą mogli zapisywać się kolejni mieszkańcy, bo wiem, że jest taka potrzeba. Cieszę się, że nasz ośrodek jest prowadzony przez Gminę, bo zdaniem wielu ekspertów właśnie publiczna podstawowa opieka zdrowotna jest bardziej konkurencyjna niż niepubliczna, gdzie dochodzi element zysku, co może czasem prowadzić do zmniejszenia jakości oferty. Z naszej strony czynimy już starania i mamy pewne pomysły, skąd pozyskać środki na kolejny etap budowy i dokończenie tej ważnej inwestycji.
Ośrodek zdrowie powstanie na działce nr 870 w Dywitach pomiędzy ul. Spółdzielczą i Różaną. Łączna powierzchnia użytkowa budynku na parterze i I piętrze wyniesie około 850 metrów kwadratowych. W przychodni zaplanowano: poradnie lekarza rodzinnego z 3 gabinetami lekarzy rodzinnych, poczekalnia i gabinetem zabiegowym. Do tego poradnię dziecka zdrowego z gabinetem lekarskim, gabinetem szczepień, pokojem położnej, gabinetem profilaktyki i pomieszczeniem do karmienia. Do tego w budynku ma się mieścić poradnia dyżurująca z gabinetem diagnostyczno-zabiegowym, poradnia stomatologiczna, poradnia kardiologiczna, poradnia „K” z gabinetem ginekologicznym i gabinetem położnej. Zaplanowano też poradnię medycyny pracy oraz zespół fizykoterapii z elektroterapią, krioterapią, soluxem, laserem, masażem i kinezyterapią.