Rowery, muzyka, dobre jedzenie i piwowary!

5 sierpnia 2022 r.

koncert

W sobotę 6 sierpnia w Gminie Dywity zapowiada się wielkie święto Warmii! Z okazji Dnia Warmińskiego odbędą się dwa wspaniałe wydarzenie: maraton rowerowy Warnija Szlakami Warmii oraz Święto Warmińskiego Piwowara nad Jeziorem Dywickim. – Będzie poznawanie Warmii na rowerach, a potem dobra muzyka, pyszne jedzenie i piwowary – zapowiada wójt Daniel Zadworny, który zaprasza wszystkich do Dywit.

Świętowanie Dnia Warmińskiego w Dywitach rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę (5/6 sierpnia), gdy o północy ze stadionu w Dywitach wyruszą na trasę po Warmii o długości 400 km najtwardsi ultramaratończycy. Mieszkańcy gminy Dywity, Olsztyna, ale i wszyscy Polacy pokochali rowery i aktywne spędzanie czasu na dwóch kółkach. Świadczy o tym liczba ponad 500 osób zapisanych do kultowego już maratonu rowerowego Warnija Szlakami Warmii. Rowerzyści mają do wyboru cztery trasy szosowe o długościach: 70, 120, 200 i 400 km oraz jedna trasę szutrową MTB, czyli dystans rodzinny o długości 23 km po gminie Dywity.
- Popularność maratonu jest coraz większa – przyznaje Andrzej Ejma, ze stowarzyszenia Warnija, które jest głównym organizatorem maratonu. – Mamy zapisanych ponad 500 osób na wszystkie dystanse i czekamy na opłacenie wpisowego do końca lipca. Osoby, które nie wpłacą wpisowego tym samym zwolnią miejsce dla chętnych, którzy pojawią się w Dywitach w dniu imprezy.
Warto podkreślić, że dystans 200 i 400 km będą kwalifikacją kultowego Paris-Brest-Paris Audax Club Parisien! Jak się okazuje popularność Warniji sięga już poza granice Polski, bo na wydarzenie zapisali się m.in. zawodnicy z Litwy oraz Łotwy. Na uczestników czekać będą piękne medale, posiłek regeneracyjny, numery startowe, opieka medyczna, a także woda.
- Zapowiada się na to, że 6 sierpnia nasza gmina będzie rowerową stolicą regionu – cieszy się wójt Daniel Zadworny. – Zachęcam jeszcze chętnych do zapisów.
Wszelkie szczegóły dotyczące maratonu, a więc trasy, regulamin, czy formularze do zapisów znajdują się na stronie www.warnija.pl
Po zakończeniu imprezy rowerowej świętowanie przeniesie się nad Jezioro Dywickie, gdzie odbędzie się Święto Warmińskiego Piwowara.
- Impreza promuje bogate dziedzictwo browarnicze regionu i pokazuje ciekawe, nowe zjawiska w branży piwowarstwa domowego i rzemieślniczego, a także żywność wysokiej jakości od naszych lokalnych producentów – mówi wójt Daniel Zadworny.
A wszystko odbywa się przy znakomitej muzyce i koncertach w klimacie rock, punk, folk, czy reggae. Na scenie wystąpią m.in. legenda polskiej sceny zespół Kobranocka, energetyczny Messy Brain, czy niesamowita wokalistka Patrycja Kunert z zespołem z koncertem piosenek Amy Winehouse. Udział w dywickim święcie zapowiedziała większość browarów regionalnych, rzemieślniczych i restauracyjnych z regionu. To właśnie w Dywitach odbędzie się też finał jubileuszowego X Warmińskiego Konkursu Piw Domowych, największego w regionie konkursu dla piwowarów domowych. W tym roku sędziowie będą oceniać piwa nadesłane z całej Polski w takich stylach, jak: Rosanke, Wheat Wine, Stout Kawowy, Saison i Session IPA.
- Liczymy, że na konkurs zostanie przesłanych kilkadziesiąt piwnych sztosów z całej Polski – mówi Maciej Żyhałko z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.
Podczas imprezy będą też pokazy warzenia piwa na żywo prowadzone przez członków PSPD.
Będzie stoisko kolekcjonerskie, domowe miody, trunki i likiery, czy turniej gry w kapsle o Mistrzostwo Gminy Dywity. Będzie można popróbować lokalnej żywności: będą sery, swojskie wędliny, kanapki ze smalcem i ogórkiem, babka ziemniaczana, obwarzanki, zioła i wiele innych przysmaków.
Organizatorem ŚWP jest Gmina Dywity przy współpracy z W-M oddziałem PSPD w Olsztynie, a sponsorem Bujalski sp. z o.o. – mecenas strategiczny kultury i sportu w gminie Dywity.

Regulamin imprezy do pobrania - docx