Relacja z IV sesji Rady Gminy Dywity

30 sierpnia 2024 r.

W środę 28 sierpnia odbyła się IV sesja Rady Gmina Dywity, była to pierwsza sesja bez Daniela Zadwornego - Wójta Gminy Dywity. Radni minutą ciszy uczcili pamięć zmarłego wójta, a także dwóch strażaków, którzy zginęli niedawno podczas pożaru w Poznaniu. Podczas sesji zdecydowana większość decyzji i uchwał była podejmowana jednogłośnie. Do najważniejszych spraw trzeba zaliczyć przyznanie dotacji z budżetu Gminy Dywity na prace konserwacyjne, restauratorskie i budowlane na obiekty zabytkowe w Brąswałdzie, Kieźlinach i Frączki.
Dokładnie 117 tys. zł otrzyma parafia w Brąswałdzie na zadanie „Konserwacja i renowacja grobu i pomników księdza Walentego Barczewskiego”. Przedmiotowe zadanie będzie realizowane przy wsparciu Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 114 660,00 zł (98%) oraz wkładu własnego w kwocie 2 340,00 zł (2%). Na remont kaplicy św. Rozalii w Kieźlinach przeznaczonych zostanie 490 tys. zł. W Kieźlinach planowany jest remont elewacji kaplicy wraz z przynależnością i odtworzenie bruku oraz renowacja ławek. Ponadto zakres prac polegający na odtworzeniu bruku przed kościołem realizowany będzie ze środków własnych Parafii. Przedmiotowe zadanie będzie realizowane przy wsparciu Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 490 000,00 zł (98%) oraz wkładu własnego w kwocie 10 000,00 zł (2%). Remont zabytkowego kościoła we Frączkach otrzyma dofinansowanie w wysokości prawie 490 tys. zł. Za te środki wykonany zostanie remont wieży kościoła. Przedmiotowe zadanie będzie realizowane przy wsparciu Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 469 800,00 zł (95,92%) oraz wkładu własnego w kwocie 20 000,00 zł (4,08%).
Ponadto radni zajmowali się sprawami związanymi z planami przestrzennymi. Podjęli też decyzję o wytypowaniu Sołectwa Myki, Zalbki, Szypry do współpracy od 2024 w inicjatywie Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego - Odnowy Wsi Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Wieś Warmii, Mazur i Powiśla miejscem, w którym warto żyć ...”. Z przyczyn technicznych transmisja online z IV sesji nie była możliwa, ale została ona nagrana i jest dostępna do obejrzenia pod linkiem: https://esesja.tv/transmisja/56365/sesja-rady-w-dniu-sroda-28-sierpnia-2024.htm