Szukaj

Protest rolników i blokada ronda przy Osiedlu Sterowców 20 marca - aktualizacja!

19 marca 2024 r.

W środę 20 marca szykują się duże utrudnienia i korki na DK51 od Olsztyna w kierunku Dywit i Dobrego Miasta. Właśnie na ten dzień w godz. od 10:00 do 16:00 rolnicy zapowiadają protest i 6-godzinną blokadę ronda na DK51 przy Osiedlu Sterowców w Dywitach.

Organizatorzy zgromadzenia spodziewają się około 50 ciągników w tym miejscu i około 100 rolników! Przez rondo przejazd będą miały tylko pojazdy uprzywilejowane będące w działaniu (policja, straż pożarna, pogotowie), dodatkowo organizatorzy zapowiedzieli, że około godz. 15:00 będą przepuszczać mieszkańców Osiedla Sterowców wracających z pracy, którzy w czasie trwania blokady będą mieli możliwość korzystać też z drugiego wjazdu na Osiedle Sterowców (wjazd przez bramę w kierunku Dywit).

Organizacja komunikacji publicznej i prywatnej
Organizator protestu zgodził się również na przepuszczanie przez rondo w godz. od 10-16 autobusów linii 110 (oprócz jednego kursu planowanego do Kieźlin po godz. 14, który dojedzie do pętli „Jakubowo”). Kursy linii 108 i 112 w godz. od 10 do 16 będą skrócone i będą się odbywać na trasie: Olsztyn-Kieźliny pętla-Słupy-Różnowo-Dywity i z powrotem tą samą trasą. Linia nr 117 ma kursować w godz. od 10-16 do pętli „Jakubowo”. Autobusy komunikacji zbiorowej linii prywatnych z kierunku Bartoszyc, Lidzbarka, czy Ornety będą kierowane w Dywitach przez skrzyżowanie DK51 z ul. Spółdzielczą w kierunku Różnowa do krzyżówek barczewskich i dalej przez Słupy, Wadąg oraz ul. Jagiellońską do Olsztyna.  

Organizacja ruchu i objazdy na kierunku Dobre Miasto-Olsztyn
Na drodze krajowej nr 51 samochody osobowe będą kierowane przez policję na zjazd w kierunku Podleśnej i dalej przez Jesionowo, Gradki, Tuławki do Olsztyna. Z kolei w Dywitach samochody będą kierowane przez policję przez ul. Spółdzielczą na kierunek Różnowo-Słupy-Wadąg-Olsztyn. Samochody ciężarowe policja pokieruje na DK51 w Spręcowie na tzw. „wielką pętlę” i kierunek Sętal, Nowe Włóki, Tuławki, Słupy, Wadąg, ul. Jagiellońska, Olsztyn.

Objazdy w kierunku Olsztyn-Dobre Miasto
Patrol policji na skrzyżowaniu Limanowskiego- Jagiellońska będzie przekierowywał pojazdy w kierunku – ul. Jagiellońska -Wadąg. Na skrzyżowaniu al. Wojska Polskiego-Sybiraków policja będzie przekierowywać ruch pojazdów w kierunku – ul. Jagiellońska-Wadąg.

Dodatkowe posterunki kierowania ruchem:
- Wadąg
- krzyżówki barczewskie
- Dywity, ul. Barczewskiego-DK51
- Tuławki.

Prosimy o śledzenie komunikatów w sprawie blokady oraz o stosowanie się do zaleceń policji. Zapowiadany na środę protest rolników i blokada ronda to część ogólnopolskiej akcji. Rolnicy protestują przeciwko zalewowi produktów rolnych z krajów trzecich, domagają się ustalenia cen  minimalnych oraz korekt w tzw. Zielonym Ładzie. Walczą o bezpieczeństwo żywności, którą spożywamy my wszyscy.