Szukaj

Gmina zdobyła środki unijne na zagospodarowanie terenów nad Jeziorem Dywickim

26 czerwca 2018 r.

Widok z lotu ptaka na jezioro

Dwie plaże, platforma widokowa i siedziska, do tego budynek sanitarno-gospodarczy z przebieralniami i sanitariatami oraz drewniana kładka edukacyjna przez jezioro – tak ma wyglądać zagospodarowanie terenów nad Jeziorem Dywickim. Gminie udało się pozyskać ponad milion złotych dofinansowania unijnego na ten cel!

Pieniądze unijne na zagospodarowanie terenów przyległych do Jeziora Dywickiego są już pewne! Wójt Jacek Szydło i skarbnik Teresa Kuptel podpisali w poniedziałek 25 czerwca umowę na dofinansowanie tej oczekiwanej przez mieszkańców inwestycji z marszałkiem województwa, Gustawem Markiem Brzezinem. Cały projekt opiewa na kwotę prawie 1,8 mln zł, z czego ponad milion złotych to pozyskane przez Gmina Dywity środki unijne. Nad jeziorem w Dywitach powstaną dwie plaże: dla dorosłych i dla dzieci, platforma widokowo-rekreacyjna o wymiarach 10x6 metrów z zagospodarowaniem skarpy za ośrodkiem zdrowia w miejsca siedzące. Do tego powstanie też budynek sanitarno-gospodarczy z przebieralniami, sanitariatami i powierzchnią magazynową. Budynek ten będzie wkomponowany w nachylenie terenu, a na jego dachu zaprojektowano drewniany taras widokowy na jezioro. Po zachodniej stronie jeziora od strony DK51 nad wąskim przesmykiem ma powstać drewniana kładka przez jezioro o długości około 100 metrów. Będzie to ścieżka edukacyjna z tablicami informacyjnymi o nadwodnej faunie i florze jeziora.

- Żeby jeszcze uatrakcyjnić jezioro szczególnie dla najmłodszych już wkrótce przy ścieżce ustawimy siedem sporych, kamiennych  rzeźb nawiązujących do bajek Jana Brzechwy i przedstawiających stworzenia związane z wodą - mówi Jacek Szydło, wójt Gminy Dywity. - Będzie ślimak, żółw, rak, kaczka, bóbr, czy żaba. Pracujemy też nad połączeniem ścieżki wokół jeziora z nowym, asfaltowym traktem pieszo-rowerowym, który powstał przy DK 51.