Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

Gady

SOŁTYS: Karolina Moczulska
tel. 607 227 095

Rada sołecka:

  1. Marcin Antosiak
  2. Karina Majcherska
  3. Marta Bonczar
  4. Mariola Moczulska
  5. Jacek Pełka
  6. Katarzyna Piersa
  7. Regina Zelman-Żuk

Liczba mieszkańców: 317 os.
Sąsiednie miejscowości: Tuławki
Położenie geograficzne: wschodnia część gminy Dywity

Malowniczo położona w gminie Dywity wieś Gady została założona w XIV w. W dokumencie z dnia 28 maja 1369 roku biskup warmiński Jan Stryprock nadał Prusowi Gedethenowi 44 łany (1 łan - 16,8 ha) na prawie chełmińskim na założenie wsi o nazwie Hoenveltcz. Lokacja nastąpiła w miejscu zamieszkałym wcześniej przez plemię Galindów, ziemi Gunelauken, której centrum mieściło się w Barczewku.

Wieś miała 2 sołtysów, 2 karczmy i wiatrak. Razem z lokacją otrzymała prawo połowu ryb w jeziorze Wandang dla potrzeb własnych (i nikt tego prawa nie zniósł do dziś). Była to wieś stołowa biskupia (zaopatrująca biskupi stół), zajmująca się rolnictwem, połowem ryb, uprawą lnu, wyrobem płótna i smoły. Na mapie Schroettera (1796-1802) Gady występują pod nazwą Jadden i leżą na trakcie drożnym z Olsztyna do Jezioran. W XVII i XVIII w. nazwę wsi pisano Gedden. Obecna nazwa Gady używana jest od 1945 roku. W styczniu 1945 r. wieś została poważnie zniszczona i do dzisiaj przetrwały tylko dwie kapliczki i wiejski dzwon.