Startuje letnie kino pod chmurką w Gadach

14.07.2015

Mieszkańcy Gadów po raz drugi w historii uruchamiają Letnie Kino pod Gwiazdami. Pierwszy seans odbędzie się w piątek 17 lipca o godz. 21.00 od projekcji francuskiej komedii „Przychodzi facet do lekarza”. Można zabrać prowiant, bo przewidziane jest też wspólne ognisko. Do Gadów zapraszamy też kinomaniaków w samochodach.

Inicjatywa zorganizowania i uruchomienia Letniego Kina w Gadach narodziła się w głowach mieszkańców rok temu. Podczas urlopu na Węgrzech i Słowacji mieli oni okazję brać udział w takich filmowych seansach pod chmurką kilka razy.
- Cieszyły się one dużą popularnością i miały swój niepowtarzalny klimat – mówi Daniel Zadworny, mieszkaniec Gadów, a jednocześnie sekretarz Gminy Dywity. – Pomyśleliśmy z żoną, że warto byłoby cos podobnego zorganizować w Gadach. Pomysł uruchomienia plenerowego kina wyszedł z chęci podzielenia się z ludźmi czymś dobrym.
W ubiegłe wakacje plac przy Ośrodku Rzemiosł Zapomnianych w Gadach dwa razy gościł kino maniaków z gminy Dywity. Seanse każdorazowo oglądało kilkadziesiąt osób, stąd powrót do idei kina pod chmurką. Są tylko pewne drobne zmiany. Seanse odbywać się będą w wakacyjne piątki, a nie w soboty, jak to bywało rok temu. Dodatkowo start projekcji przesunięto na godz. 21.00, gdy są lepsze warunki do oglądania filmów. Pierwszą tegoroczną projekcją będzie komedia francuska „Przychodzi facet do lekarza”. Film opowiada o Romanie - czterdziestolatku, który jest zdrów jak ryba, ale zdrowy się nie czuje. Jak przystało na hipochondryka wciąż chodzi do lekarza. W filmie pojawia się też wątek miłosny. To jednak trudny temat, właśnie przez liczne domniemane dolegliwości Romana.
- Na film w plenerze zapraszamy także samochodami, które będą mogły ustawić się za krzesełkami widzów i zerkać na ekran – zachęca Daniel Zadworny.
Szykowana jest także specjalna niespodzianka dla najmłodszych, czyli prawdziwa maszyna do popcornu. Organizatorzy zapewnią też ognisko podczas seansu, można będzie zabrać własny prowiant i kiełbaskę.
- Liczymy, że widzowie na pierwszym tegorocznym seansie opowiedzą nam, jakie filmy chcieliby obejrzeć, a my postaramy się sprostać tym oczekiwaniom – mówi Daniel Zadworny. – Myśleliśmy o kinie polskim na kolejnych projekcjach i o takich filmach, jak „Bogowie”, czy „Sęp”.
Wstęp do tego nietypowego kina jest wolny. Gmina Dywity wspiera rzeczowo Letnie Kino w Gadach, a sołectwo Gady opłaca wszelkie faktury związane z możliwością publicznej  projekcji filmów.