Park we wsi Redykajny coraz piękniejszy

21.05.2015

Sołtys i Rada Sołecka wsi Redykajny zorganizowali w czwartek 21 maja akcję nasadzenia drzewkami, krzewami i krzewinkami parku wiejskiego. W parku dzięki wolontariuszom w postaci uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Bukwałdzie przybyło ponad 50 roślin. Miejsce odpoczynku nabiera coraz ciekawszych kształtów.

Park we wsi Redykajny jeszcze dwa lata temu był zaniedbanym mokradłem zarośniętym chwastami. Gmina Dywity postanowiła jednak zmienić jego oblicze. Dzięki pieniądzom z budżetu gminy i środkom z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich podmokły teren przeszedł metamorfozę – wykonano niwelację terenu, posiano trawę, zamontowano ławeczki i śmietniki, nasadzone zostały też pierwsze drzewka. Dzięki aktywnej pracy sołtysa Stefana Maleszki i nowej Radzie Sołeckiej park ciągle się rozwija i rozbudowuje
- W ciągu ostatnich miesięcy, zostały już przeprowadzone takie prace, jak pogłębienie rowu melioracyjnego oraz oczka wodnego w parku, a w ubiegłym tygodniu nad strumykiem zbudowana została drewniana kładka – mówi Karolina Rogalla z Rady Sołeckiej.
Po pogłębieniu rowu udało się uzyskać torf wysokiej jakości, który został wykorzystany jako nawóz pod drzewa i krzewy. Nasadzenia ponad 50 drzewek, krzewów i krzewinek to kolejny akt zagospodarowania przyjaznego miejsca dla mieszkańców. W czwartek 21 maja sołtys i dwóch członków Rady Sołeckiej (Karolina Rogalla i Leszek Rzędkowski) zorganizowali akcję nasadzania, do której zaproszeni zostali wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Bukwałdzie. Jabłonie rajskie, bzy, kalinę, jaśmin, czy dereń jadalny sadziło w sumie około 30 uczniów klas II, IV, V i VI wraz z wychowawcami (koszt zakupu roślin został pokryty z budżetu sołeckiego – red.).
- Praca była przyjemna, bo odbywała się na świeżym powietrzu – mówili uczniowie z SP w Bukwałdzie.
To jednak nie koniec upiększania parku we wsi Redykajny. Aktywni mieszkańcy wsi jako nieformalna grupa samopomocowa (Karolina Rogalla, Stefan Maleszka i Leszek Rzędkowski) wzięli udział w konkursie na najlepszy projekt w ramach Programu Mikrodotacji Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie.
- Wśród 346 wniosków składanych z całego województwa udało nam się wygrać i uzyskać dotację 3 tys. zł na realizacje naszego projektu „Zróbmy to razem”, który ma na celu integrację mieszkańców i społeczności lokalnej przy okazji prac zagospodarowania parku – wyjaśnia Karolina Rogalla. - Z pracami ruszamy już pod koniec maja. Chcemy stworzyć kąciki przyrodniczo- tematyczne w parku między innymi łąkę kwietną, hotele dla owadów, ścieżkę sensoryczną, kąciki z instrumentami wykonanymi z bambusa. Do pomocy jako wolontariuszy zaprosiliśmy Wielopoziomową Drużynę Harcerską Antidotum z Dywit.