Wystawa o historii szkół polskich w Brąswałdzie

18.05.2015

Od niedzieli 17 maja w budynku dawnej szkoły w Brąswałdzie można oglądać wystawę objazdową „Przyznając się do polskości. Szkoły polskie na Warmii i Mazurach w latach 1929-39″. Jako pierwsi obejrzeli ją mieszkańcy Brąswałdu. Każdy kto chciałby obejrzeć wystawę powinien skontaktować się z Fundacją "Prymus" pod numerem: 602 108 518.

W roku 1873 na obszarze Prus Wschodnich ze szkół wszystkich szczebli usunięto język polski. Od tej pory mieszkający tu Polacy nie ustawali w staraniach o prawo do posiadania własnego szkolnictwa. Wystawa objazdowa jest integralnym elementem wystawy stacjonarnej w Domu „Gazety Olsztyńskiej” w Olsztynie. Została przygotowana z okazji 85. rocznicy powstania szkół polskich na Warmii i Mazurach. Projekt jest realizowany przez Muzeum Warmii i Mazur przy współudziale finansowym Powiatu Olsztyńskiego z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Wystawę w Brąswałdzie będzie można obejrzeć do 10 czerwca 2015.