Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

Strażackie świętowanie w Tuławkach

06.05.2015

Uroczysty apel, odznaczenia, pokazy strażackich pojazdów i sprzętu oraz mnóstwo dobrej zabawy – tak wyglądał Gminny Dzień Strażaka w Tuławkach połączony z Festynem Bezpieczeństwa. Strażackie świętowanie odbyło się w sobotę 2 maja.  

Organizatorami Gminnego Dnia Strażaka byli strażacy OSP w Tuławkach oraz sołectwo wsi Tuławki. Podczas wydarzenia dopisała zarówno pogoda, jak i frekwencja. - W Tuławkach obecna była cała strażacka brać z wszystkich OSP gminy Dywity oraz liczni mieszkańcy – mówi Robert Fliciński, prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Dywitach.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej, którą celebrował ksiądz kanonik Antoni Górzyński. Po mszy kolumna złożona ze strażaków i gości przeszła na boisko w Tuławkach, gdzie odbył się uroczysty apel, podczas którego strażacy otrzymali odznaki i wyróżnienia. Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Olsztynie – ODZNAKĄ WZOROWY STRAŻAK, odznaczeni zostali druhowie z OSP w Tuławkach: dh Daniel Moszczyński, dh Krystian Waniewski, dh Stefan Melnyk, dh Mieczysław Piekarski i dh Szymon Narbutowicz.
Dodatkowo uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Dywitach ODZNAKĄ ZA WYSŁUGĘ LAT odznaczeni zostali:
- za 35 lat wysługi - druh Tadeusz Bielicki z OSP w Kieźlinach,
- za 30 lat – druh Jerzy Obrębski z OSP w Spręcowie,
- za 10 lat – druh Daniel Moszczyński z OSP w Tuławkach, druh Radosław Waniewski z OSP w Tuławkach, druh Artur Olber z OSP w Tuławkach i druh Michał Tkaczuk z OSP w Tuławkach,
- za 5 lat wysługi - druh Krystian Waniewski z OSP w Tuławkach, druh Arkadiusz Narbutowicz z OSP w Tuławkach i druh Marcin Symonajc z OSP w Kieźlinach.

Po apelu przyszedł czas na strażacki piknik. Nie zabrakło pokazów strażackich pojazdów i sprzętu. Dzieci, młodzież i dorośli mogli wziąć udział w licznych konkursach i zabawach. Dzięki brygadierowi Andrzejowi Górzyńskiemu, komendantowi PSP w Olsztynie młodzież i starsi mogli uczyć się pierwszej pomocy przedmedycznej oraz podziwiać możliwości samochodu ratownictwa wodnego wraz z łodzią. Podczas wydarzenia zaprezentowało się także pięć pojazdów bojowych będących na wyposażeniu gminnych OSP oraz dwa pojazdy zabytkowe. Głodni mogli się posilić strażacką grochówką i daniami z grilla. W uroczystościach udział wzięli także zaproszeni goście w osobach: Jacka Szydło, wójta Gminy Dywity, Andrzeja Górzyńskiego, komendanta PSP w Olsztynie, Alicji Wąsik, przewodniczącej Rady Powiatu w Olsztynie, Sabiny Robak, przewodniczącej Rady Gminy Dywity orz radnych gminnych. W gminie Dywity służbę pełni około 120 ochotników, którzy obsługują co roku ponad 200 zdarzeń. Projekt „Festyn Bezpieczeństwa” został dofinansowany w roku 2015 z budżetu Gminy Dywity w ramach ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Fot: Krzysztof Kulas

 

Galeria: