Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

Gmina Dywity podziękowała rolnikom za pracę

08.09.2021

To była piękna, pozytywna i energetyczna niedziela 5 września w klimatycznym miejscu, czyli na brąswałdzkiej polanie nad Kanałem Łyny. XXI Kiermas Warmiński przeszedł do historii. Jak zwykle nie zabrakło na nim warmińskich tradycji, podziękowań dla rolników, korowodu wieńcowego, dzielenia się chlebem, konkursu wieńców dożynkowych i części artystycznej z koncertem Miłego Pana i pokazem formacji Multi Visual.

Pielęgnowanie tradycji warmińskiej i obchody Gminnego Święta Plonów, to stały punkt w kalendarzu najważniejszych wydarzeń w gminie Dywity. Kiermas Warmiński od 21. Lat odbywa się w Brąswałdzie, a od trzech lat jego miejscem jest urokliwa polana nad kanałem Łyny przy stanicy kajakowej.   
- Kiermas to najważniejsze wydarzenie kulturalne w naszym kalendarzu, którym chcemy okazać szacunek za pracę rolników, ale nie tylko, bo Święto Plonów to nieco więcej niż zwyczajowe dożynki – mówi wójt Daniel Zadworny. – To także czas na pokazanie i przypomnienie warmińskich zwyczajów, oraz wspólną zabawę i integrację mieszkańców oraz gości naszej gminy. 

Wyścig na drewnianych nartach
Kiermas rozpoczął się od mszy świętej w kościele parafialnym w Brąswałdzie, a następnie jej uczestnicy przeszli w korowodzie dożynkowym na właściwe miejsce wydarzenia. Chleb na ręce wójta przekazali starostowie dożynek, którymi od lat są Ewa i Wojciech Tomaszewscy, rolnicy z Brąswałdu. Dożynkowy wypiek dzielili wśród uczestników Kiermasu wójt Daniel Zadworny oraz Agnieszka Sakowska-Hrywniak, przewodnicząca Rady Gminy Dywity. Wśród gości wydarzenia byli m.in. wicemarszałek województwa Marcin Kuchciński, poseł Janusz Cichoń, starosta Andrzej Abako, czy radny powiatowy i były wójt gminy Dywity Jacek Szydło.
Uczestnicy imprezy mogli wziąć udział w warsztatach malowania desek, pod namiotami zaprezentowały się stoiska z książkami lokalnych pisarzy, rękodzieła, można było spróbować też smakowitego jadła i napitków. Dużo emocji, radości i uśmiechów na twarzach dał wszystkim Turniej Sołectw z nietypowymi konkurencjami, jak wyścigi na drewnianych nartach, wbijanie gwoździ na czas, czy przeciąganie liny. Ostatecznie w turnieju, w którym wzięły udział: Bukwałd, Brąswałd, Tuławki i Ługwałd zwyciężyło Sołectwo Bukwałd! Wieś Bukwałd wygrała również w konkursie na wieniec dożynkowy. Wyróżnienia przypadły też sołectwom: Brąswałd i Frączki.

Miły Pan i efektowne lasery
W części artystycznej wystąpili: Zespół Pieśni i Tańca Jedwabno, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Iławy, Majcherski Band z szantami i nie tylko, Byle do przodu - rock and roll band, rozrywkowy i taneczny Miły Pan, a na zakończenie można było zobaczyć efektowne manipulacje z laserami formacji MultiVisual, finalisty Mam Talent TVN.
- Dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji Kiermasu Warmińskiego - mówi wójt Daniel Zadworny. - Miło było spotkać się i wspólnie integrować w naszej malowniczej lokalizacji w Brąswałd.
Organizatorami wydarzenia były: Gok Dywity i Gmina Dywity. Za wsparcie należy też podziękować Mecenasowi Strategicznemu Kultury i Sportu w Gminie Dywity, czyli firmie Bujalski Sp z o o oraz strażakom OSP Brąswałd i OSP Spręcowo.

 

Galeria: