Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

Gmina Dywity promuje stosowanie ekologicznych źródeł ciepła

29.01.2020

Nawet kilkaset złotych mogą zyskać przez najbliższe cztery lata mieszkańcy Gminy Dywity, którzy zastosowali w swoim domu ekologiczne źródło ciepła – takie możliwości daje uchwała w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości budynków mieszkalnych lub ich części, w których zastosowano ekologiczne źródło ciepła.

Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski zatwierdził i opublikował w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego uchwałę Rady Gminy Dywity podjętą na sesji 19 grudnia, a to oznacza, że od 23 stycznia mieszkańcy mogą składać dokumenty w Urzędzie Gminy i starać się o zwolnienie podatkowe.
- Gdy ktoś złoży odpowiednie dokumenty w styczniu, to zwolnienie z podatku od nieruchomości za budynek mieszkalny będzie obowiązywać przez najbliższe 4 lata do 31 grudnia 2023 roku – wyjaśnia Anna Kościńska, kierownik referatu podatków i opłat lokalnych UG Dywity.
Przyjmując, że przykładowy podatek wynosi około 100 zł rocznie, to dzięki zwolnieniu mieszkaniec, który zastosował w swoim domu ekologiczne źródło ciepła, zyska około 400 zł do 2023 roku. Jak czytamy w uchwale przez ekologiczne źródło ciepła należy rozumieć: pompę ciepła, źródło ogrzewania wykorzystujące: energię elektryczną, olej opałowy, gaz. Mimo że dokumenty o zwolnienie podatkowe można składać od 23 stycznia, to zainteresowanie nowym instrumentem promującym ekologiczne rozwiązanie jest bardzo duże. Mieszkańcy tłumnie odwiedzają referat podatków i opłat lokalnych i składają dokumenty.
- Wprowadzone przez radnych nowe prawo lokalne ma zachęcać mieszkańców do stosowania ekologicznych źródeł ciepła i ochrony środowiska – mówi wójt Daniel Zadworny. – Ta uchwała to jednak nie wszystko. Chcemy wspierać mieszkańców i przedsiębiorców w ubieganiu się o dofinansowanie z programów „Mój prąd” i „Czyste powietrze”. Dlatego wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej organizujemy cykliczne dyżury Doradcy Energetycznego, który podpowie, doradzi i pomoże napisać na miejscu wniosek o dofinansowanie. Pierwszy dyżur odbędzie się we wtorek 11 lutego w godz. Od 9.00-14.00 w sali konferencyjnej UG Dywity. Zapraszam serdecznie!    

Galeria: