Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

Blisko 700 osób wzięło udział w VI Gminnym Biegu Niepodległości w Dywitach

18.11.2019

W VI Gminnym Biegu Niepodległości wokół Jeziora Dywickiego pobiegło i pomaszerowało blisko 700 uczestników, kolejnych 200 osób kibicowało na mecie, w jeziorze wykąpało się około 80 morsów – to bilans radosnego i aktywnego świętowania Niepodległej w Dywitach.

Formuła bezpretensjonalnego, radosnego, rodzinnego i aktywnego świętowania Narodowego Święta Niepodległości ponownie sprawdziła się w Dywitach. Nad Jeziorem Dywickim pojawiły się całe rodziny, zarówno mieszkańcy Gminy Dywity, jak i goście z Olsztyna oraz z całego regionu.
- Już po raz drugi przyjechaliśmy z całą rodziną do Dywit na Bieg Niepodległości, bo to bardzo fajna impreza przeznaczona dla wszystkich grup wiekowych – mówi pan Jacek, mieszkaniec Olsztyna. – Ja biorę udział w biegu, córki korzystają z ciekawych animacji, każdy tu może znaleźć coś dla siebie.
Punktualnie o godz. 11.11 wszyscy zebrani odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. To był chyba najbardziej wzruszający moment, niejednej osobie w oku zakręciła się łezka. Duże wrażenie wśród świętujących zrobiła na pewno armata napoleońska, która odpalił wójt Daniel Zadworny, co było jednocześnie sygnałem startu do biegu.
- Cieszę się, że co roku coraz więcej osób chce świętować Niepodległą w Dywitach – mówi wójt Daniel Zadworny. – Choć dochodzenie Polski do niepodległości okupione było wieloma cierpieniami, to samo odzyskanie niepodległości powinniśmy świętować na wesoło i radośnie.
Klimatu całej imprezie dodawali rekonstruktorzy w mundurach z epoki, a także przedstawiony przez nich szpital polowy z akcesoriami z początku XX wieku. W szpitalu wszyscy chętni mogli zbadać swoją sprawność i uzyskać zaświadczenie lekarskie do biegu. Biegnących i maszerujących wokół Jeziora Dywickiego zagrzewali do boju bębniarze z Warmia Rhytm Team. Świetne animacje patriotyczne przygotował Gok Dywity. Po wysiłku na uczestników czekały pyszne pączki od Smaki Gabi, grochówka, pieczone kiełbaski oraz przepyszny dzik pieczony przygotowany przez Stowarzyszenie Warnija i Morsy Dywity. I właśnie po zakończeniu biegu do wody weszły morsy, które rozgrzał skutecznie Paweł Derlacz, trener MMA i Mameda Chalidowa. W inauguracyjnej kąpieli wzięło udział około 80 morsów.
Organizatorami VI Gminnego Biegu Niepodległości wokół Jeziora Dywickiego byli: Gmina Dywity, OSP Tuławki i OSP Kieźliny, LZS Dywity, Gok Dywity i Morsy Dywity. Sponsorami wydarzenia byli: Bujalski sp. z o.o., CS BUD Dywity i ABC Nieruchomości.  
 

Galeria: