Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

Otwarcie nowej lecznicy dla ptaków w Bukwałdzie

03.10.2019

To dla nas wielki dzień, który jest początkiem nowej ery pracy Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie - tak o otwarciu nowej lecznicy mówiła w środę 25 września Ewa Rumińska, szefowa Fundacja Albatros, która prowadzi ośrodek. Na oficjalnym otwarciu lecznicy z prawdziwego zdarzenia pojawiło się wielu partnerów, przyjaciół i wolontariuszy związanych z niezwykła placówką w Bukwałdzie.

Otwarcie lecznicy to niejako również prezent na 15-lecie ośrodka. Wstęgę przed wejściem do lecznicy przecinano oczywiście nożyczkami chirurgicznymi ;-) W samej lecznicy, która kosztowała niemal pół miliona złotych i została sfinansowana ze środków unijnych z projektu Symbiosis znalazło się miejsce na punkt przyjęć ptasich pacjentów, salę z rentgenem, salę chirurgiczna do zabiegów, czy nowoczesny sprzęt, jak np. spust do narkozy wziewnej. Do ośrodka w Bukwałdzie trafia rocznie około 500 rannych i potrzebujących pomocy dzikich ptaków.
- Około 50 procent z nich udaje się wyleczyć i trafiają do swojego naturalnego środowiska - mówi Ewa Rumińska.
Dzięki projektowi Symbiosis w ośrodku powstały tez trzy duże woliery w tym jedna o wymiarach: 30 metrów długa, 10 metrów wysoka i 10 metrów szeroka. Ta woliera jest podzielona na 3 sektory. W pierwszym są bociany i żurawie, w drugim jest długo wyczekiwany basen do rehabilitacji łabędzi, a w trzecim będą klatki dla mniejszych ptaków. Warto podkreślić, że podczas otwarcia lecznicy doszło do kolejnego wspaniałego wydarzenia. Po wielu latach starań Fundacja Natura 2010 odkupiła od prywatnego właściciela ponad 3 hektary gruntów wokół ośrodka, które właśnie dzisiaj zostały przekazane Fundacji Albatros na dalszy rozwój i zagospodarowanie. Obok lecznicy w Bukwałdzie funkcjonuje tez edukacyjna Ptasia Akademia, czy Ptasia Straż. My ze swojej strony życzymy wszystkiego najlepszego i deklarujemy dalsze wsparcie Gminy Dywity dla działań ośrodka.

Galeria: