Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

Rowerem coraz bliżej do Olsztyna

05.09.2019

Gmina Dywity złożyła 30 sierpnia wniosek do marszałka o dofinansowanie budowy ścieżek pieszo-rowerowych w Gadach, Słupach, Nowych Włókach i Różnowie, gdzie dodatkowo powstanie też oświetlenie. Łączny koszt inwestycji to prawie 4 mln zł, z czego gmina chce uzyskać blisko 2,5 mln zł dofinansowania unijnego.

Rozwijanie sieci ścieżek pieszo-rowerowych i dogodnych połączeń z gminy Dywity do Olsztyna trwa w najlepsze. Rowerzyści mogą już korzystać z szerokiego ciągu pieszo-rowerowego z Dywit do cmentarza przy DK51. Do końca listopada zakończy się też budowa oświetlonej ścieżki pieszo-rowerowej z Dywit do Różnowa o długości 4 km, ale jak się okazuje, to nie koniec ambitnych planów gminy lepszego skomunikowania coraz popularniejszej komunikacji rowerowej ze stolicą regionu.
- Widzimy, że rowery są coraz popularniejsze wśród mieszkańców i turystów, dlatego chcemy, żeby większa liczba naszych mieszkańców mogła dojechać tym środkiem transportu do Olsztyna – mówi wójt Daniel Zadworny. – Planujemy wybudować brakujący fragment od istniejącej ścieżki z Różnowa do parkingu leśnego niedaleko krzyżówek barczewskich, tak aby rowerzysta mógł dobrą drogą leśną dojechać do kolonii Gady i dalej planowaną nową ścieżką pieszo-rowerową do centrum wsi Gady. Kolejnym zadaniem jest budowa ścieżki rowerowej z miejscowości Słupy do osiedla Leśnego. Chcemy też przebudować zniszczony fragment drogi powiatowej w Nowych Włókach i przy okazji zbudować tam ciąg pieszy. Ostatnim z zadań będzie rozbudowa energooszczędnego oświetlenia ulicznego o długości ponad 700 metrów wzdłuż istniejącego ciągu pieszo-rowerowego w Różnowie w kierunku krzyżówek barczewskich.
Gmina złożyła 30 sierpnia wniosek do marszałka o dofinansowanie 5 wymienionych zadań inwestycyjnych z tzw. projektu ekomobilnego. Projekt opiewa na łączna kwotę prawie 4 mln zł z czego gmina chce uzyskać blisko 2,5 mln zł dofinansowania unijnego. Realizacja inwestycji pieszo-rowerowych w Różnowie, Gadach, Słupach i Nowych Włókach ma nastąpić w latach 2020-2022. Gdy dodamy do tego jeszcze planowana przez Olsztyn  przebudowę ścieżki rowerowej od alei Wojska Polskiego przez Las Miejski do granic gminy Dywity, to już w niedługim czasie rowerzyści z dość odległych terenów gminy będą mieli dogodne, a co najważniejsze bezpieczne połączenia ze stolica regionu.

 

Galeria: