Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

Dywity bliżej gwiazd - obserwatorium i rozbudowana szkoła otwarte!

07.09.2018

Od poniedziałku 3 września Dywity są zdecydowanie bliżej gwiazd, a wszystko to za sprawą oficjalnego otwarcie obserwatorium astronomicznego i rozbudowanej Szkoły Podstawowej w Dywitach. To wspaniały prezent dla uczniów od gminy Dywity na rozpoczęcie roku szkolnego 2018/19.

Rozbudowa szkoły i budowa obserwatorium kosztowały około 7,1 mln zł z czego 2 mln zł Gmina Dywity pozyskała od wojewody i z RPO Warmia i Mazury. W rozbudowanej szkole jest 6 nowych sal lekcyjnych i 2-oddziałowe przedszkole, zmodernizowana została też sala gimnastyczna i jej zaplecze oraz stołówka i kuchnia. Wybudowano także obserwatorium z obrotową kopułą i tarasem widokowym.
- Z roku na rok przybywa nam mieszkańców, w większości młodych rodzin z dziećmi, dlatego koncentrujemy nasze działania na polepszania i uatrakcyjnianiu infrastruktury społecznej i edukacyjnej – mówi Jacek Szydło, wójt Gminy Dywity.
Uroczystość, która rozpoczęła się w poniedziałek 3 września o godz. 11.00 zgromadziła wielu znamienitych gości. Obecni byli m.in. Janusz Cichoń, poseł na Sejm RP, wicewojewoda Sławomir Sadowski, wicemarszałek województwa, Wioletta Śląska-Zyśk, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Kuratorium Oświaty w Olsztynie, a także burmistrz Barczewa Lech Jan Nitkowski i zastępca wójta gminy Stawiguda, Jarosław Organiściak. W otwarciu wzięli też udział radni powiatowi, radni Gminy Dywity, społeczność szkolna i uczniowie, a gościem honorowym był najwybitniejszy absolwent dywickiej placówki - Maciej Hermanowicz, dr astrofizyki Uniwersytetu Cambridge. Wydarzenie rozpoczęło się od otwarcia obserwatorium z obrotową kopułą, a wstęgę jako ostatni przeciął Jacek Szydło, wójt Gminy Dywity. Po przecięciu wstęgi uczniowie wypuścili z tarasu obserwatorium balony z helem. Następnie wszyscy przeszli do zmodernizowanej sali gimnastycznej, gdzie odbyła się oficjalna uroczystość. Ewa Romanowska, dyrektor SP Dywity podziękowała wójtowi za realizacje inwestycji, a Jacek Szydło podziękował za wsparcie i pomoc finansową wicewojewodzie, wicemarszałek województwa, Minister Edukacji i kuratorowi. Wójt nie zapomniał też o specjalnych podziękowaniach i statuetkach w kształcie serca dla Anny Jary i Marty Kochańskiej z referatu budownictwa i inwestycji UG Dywity, które wzorowo nadzorowały inwestycję i bardzo mocno się zaangażowały w jej realizację. W części artystycznej nie zabrakło występów przedszkolaków z Kieźlin, zespołu Spręcovia, Powiatowej Szkoły Muzycznej. Był też okolicznościowy tort i zwiedzenie zmodernizowanej placówki.
- Rozbudowana szkoła i obserwatorium astronomiczne to wspaniały prezent dla całej społeczności szkolnej – uważa Ewa Romanowska, dyrektor SP w Dywitach. – To lepsze możliwości rozwoju i nauki dla uczniów, ale także wyzwanie dla nauczycieli, którzy też będą się uczyć m.in. jak obsługiwać i pracować ze sprzętem dostępnym w obserwatorium.

Galeria: