Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

Rekordowa frekwencja na Kiermasu Warmińskim w Brąswałdzie!

07.09.2018

Takich tłumów, jak w niedzielę 3 września na brąswałdzkich błoniach nad Kanałem Łyny, nie było jeszcze na żadnym wydarzeniu organizowanym przez Gminę Dywity w całej historii. Kilka tysięcy osób świętowało, bawiło się i dziękowało rolnikom za pracę podczas XVIII edycji Kiermasu Warmińskiego. Niewątpliwym magnesem dla publiczności był występ króla disco polo Zenona Martyniuka i zespołu Akcent.

Kiermas w Brąswałdzie po raz pierwszy został zorganizowany w nowym, niezwykle malowniczym miejscu nad Kanałem Łyny.
- Chcieliśmy pokazać naszym mieszkańcom i gościom spoza gminy ten przepięknie położony teren i sprawdzić, czy nadaje się on na przeprowadzanie dużych imprez – mówi Daniel Zadworny, zastępca wójta Gminy Dywity. - Teren oczywiście wcześniej przygotowywaliśmy przez kilka miesięcy poprawiając istniejącą drogę i wykonując dodatkową. Doprowadziliśmy tam też prąd i wodę. Niesamowita frekwencja na niedzielnym wydarzeniu pokazała, że błonia brąswałdzkie spodobały się mieszkańcom i mają niesamowity potencjał do organizowania dużych wydarzeń.

Brąswałd, bawimy się!
Tegoroczna odsłona Kiermasu była pierwszą w historii gminy imprezą masową, która została przygotowana w ścisłej współpracy ze służbami. Wszystko po to, żeby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo jej uczestnikom. Wydarzenie miało w tym roku szczęście do pogody, co cieszy po dwóch deszczowych poprzednich edycjach. Kiermas rozpoczął się mszą święta w brąswałdzkim kościele i barwnym korowodem prowadzonym przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Lidzbarka Welskiego. Co cieszy, do tegorocznego konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zgłosiła się rekordowa liczba siedmiu sołectw. Ostatecznie komisja konkursowa najwyżej oceniła wieniec przygotowany przez państwa Tomaszewskich z Brąswałdu, starostów dożynek, jednak pozostałe wieńce z Bukwałdu, Barkwedy, Redykajn, Spręcowa, Gradek i Tuławek były równie piękne. Na scenie ze znakomitej strony pokazały się: zespół folklorystyczny „Spręcovia”, chór „Cantemus”, Ania Broda z Kapelą Brodów, orkiestra dęta z Lidzbarka Welskiego, dynamiczna kapela ludowa „Śparogi” i rockowe dziewczyny z Olsztynka, czyli Szarlotka. Nieprzebrane tłumy bawiły się i tańczyły podczas koncertu niekwestionowanego króla disco polo Zenka Martyniuka i zespołu Akcent.
- Macie tu wspaniale położone i klimatyczne miejsce! Brąswałd i okolice bawimy się! - krzyczał ze sceny Zenek Martyniuk.

Mieszkańcy chcą więcej!
Dużym powodzeniem cieszyły się też stoiska z regionalnym jedzeniem, pyzami, pierogami, pysznymi serami, wędlinami, czy ciastem. Smakowitości wystawiły m.in. Sołectwo Bukwałd i Barkweda, ale również Anna Horn z Ługwałdu i Alicja Antosiak z Gadów. Nie zabrakło też rękodzielników i twórców ludowych m.in. Dominik Sidor z drewnianymi rzeźbami i przedmiotami, duże zainteresowanie wzbudzało też stanowisko Ziołowej Doliny z kolekcja pojazdów wojskowych. Słowa podziękowania za obsługę parkingów, kierowanie ruchem i rozładowywanie korków należą się strażakom OSP Brąswałd, OSP Spręcowo, policji i straży gminnej. Wydarzenie w Brąswałdzie zorganizowała Gmina Dywity i Gok Dywity.
- Liczymy, że takich imprez będzie w naszej gminie jeszcze więcej – takie komentarze królowały po zakończeniu Kiermasu.

Galeria: