Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

Tłumy na Święcie Warmińskiego Piwowara w Dywitach

07.08.2018

W sobotę 4 sierpnia Dywity były z całą pewnością piwowarską stolicą regionu! A wszystko za sprawą Święta Warmińskiego Piwowara, które odbyło się w klimatycznej dywickiej Stodole i jej okolicach. Były degustacje i pokazy warzenia piwa, ze swoim szerokim asortymentem wystawiło się osiem browarów z regionu, rolnicy i lokalni producenci zaprezentowali pyszną żywność, a na scenie zagrały cztery zespoły, w tym legendy polskiej sceny muzycznej: energetyczny i bujający Maleo Reggae Rockers oraz biesiadno-jazzowy Tymon Tymański. Imprezę odwiedziło ponad 2 tysiące osób.

Podczas browarniczej imprezy rozstrzygnięty został też VI Warmiński Konkurs Piw Domowych, do którego piwowarzy domowi z kraju nadesłali ponad 60 piw. Konkurs był rozegrany w czterech stylach piwnych, a w tym najbardziej prestiżowym, czyli warmińskim Rosanke zwyciężył Ireneusz Misiak aka Warmiński Misiek, piwowar domowy z Olsztyna. W nagrodę piwo według zwycięskiej receptury uwarzy na skalę przemysłową Browar Kormoran. Przy scenie rozegrany został turniej gry w kapsle o Mistrzostwo Gminy Dywity. Wśród dzieci zwyciężył Maks z Dywit-Brąswałdu, a wśród dorosłych Andrzej ze Szczytna. Organizatorzy szacują, że przez cały czas trwania imprezy odwiedziło ja ponad 2 tysiące osób.
- Wydarzenie, które promuje dywicką Stodołę, dobrą, lokalną żywność i rozwijające się dziedzictwo browarnicze regionu zorganizowaliśmy już po raz czwarty – mówi Jacek Szydło, wójt Gminy Dywity. – Z roku na rok cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem. Mamy sygnały, że biorą w niej udział nie tylko mieszkańcy naszej gminy, ale również olsztyniacy, mieszkańcy Elbląga, Mrągowa i innych miejscowości regionu.
Sygnałem do otwarcia imprezy było odszpuntowanie przez wójta gminy 50-litrowej beczki plemiennego piwa pruskiego na miodzie, które przygotował Mariusz Sekulski z Pivni Warmińskich Chłopów Bosych w Praslitach. Cieszy fakt, że zaproszenie do Dywit przyjęły wszystkie funkcjonujące na Warmii i Mazurach browary rzemieślnicze i lokalne: Browar Kormoran, Browar Warmia, Browar Drugie Dno z Działdowa. Mazurski Browar z Ełku, Browar Dziki Kocur, Ukiel z Olsztyna i Stara Szkoła z Podlasia, ale z piwowarami z Warmii.
- Święto Piwowara w Dywitach ma niesamowity klimat, jest idealnie skomponowane, więc nie było opcji, żebyśmy się tu nie pojawili – mówi Daniel Górecki z Browaru Dziki Kocur.
Uczestnicy wydarzenia mieli w czym wybierać i co degustować: na kranach i w butelkach dostępnych było kilkadziesiąt rodzajów piw regionalnych, a na stoiskach żywnościowych królowały sery, potrawy i dania z ryb, pierogi, miody, przetwory, soki, czy popularny chleb ze smalcem i ogórkiem małosolnym. Wszystko to najwyższej jakości. Na scenie odbyły się cztery koncerty, w klimacie bluesa, country i rocka zagrał zespół Landi, rockowe rovery polskich i zagranicznych wykonawców to była domena Staruhów z Olsztyna. Niekwestionowanymi headlinerami imprezy był Tymon Tymański z zespołem MU w repertuarze sowizdrzalsko-biesiadno-jazzowym i bujający w klimacie reggae Maleo Reggae Rockers.
- Nie spodziewałem się, że w naszej wsi wystąpią legendy polskiej muzyki rockowej i alternatywnej – mówi pan Janusz z Dywit.  
Organizatorami wydarzenia były: Gmina Dywity i Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych. Patroni medialni to: portal olsztyn.com.pl i Wyborcza.pl Olsztyn.

Galeria: