Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - syreny przypomną godzinę "W"

01.08.2018

W środę 1 sierpnia o godz. 17:00 w całej Polsce, w tym również w Gminie Dywity, przez minutę zawyją syreny upamiętniające wybuch Powstania Warszawskiego. W tym roku obchodzimy 74. rocznicę jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w historii stolicy. Mieszkańców Gminy Dywity zachęcamy do oddania hołdu powstańcom poprzez zatrzymanie się w momencie wycia syren. Od 2010 roku 1 sierpnia jest polskim świętem państwowym obchodzonym jako Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego.

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego – polskie święto państwowe, obchodzone corocznie od 2010 roku w dniu 1 sierpnia. Dzień ten nie jest dniem wolnym od pracy.

Znaczenie daty
Preambuła ustawy głosi, że święto ustanawia się w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego – tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy dodawało ponadto, że uhonorowaniem dnia wybuchu powstania wolna Polska może spłacić swój dług wdzięczności.

Ustanowienie święta
Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 9 października 2009 roku o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego, uchwalonej z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Za uchwaleniem ustawy głosowało 397 posłów, 1 był przeciwko, 6 wstrzymało się od głosu. Senat przyjął ustawę bez poprawek w dniu 5 listopada 2009 roku. Ustawę opublikowano w Dzienniku Ustaw w dniu 7 grudnia 2009 roku.

Więcej o historii i przebiegu Powstania Warszawskiego można przeczytać pod linkiem:
http://www.sppw1944.org/index.html?http://www.sppw1944.org/powstanie/powstanie_historia.html

Galeria:

Pliki do pobrania: