Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

Jubileuszowe Forum Przedsiębiorców w Gminie Dywity

27.04.2018

Ponad 70 przedsiębiorców z gminy Dywity wzięło udział w X Gminnym Forum Przedsiębiorców, które odbyło się 26 kwietnia w Dywitach. Była to znakomita okazja do wymiany doświadczeń, zaprezentowania przedstawicielom biznesu możliwości wsparcia funduszami unijnymi, nowych zasad działania specjalnych stref ekonomicznych, przybliżenia zapisów Konstytucji dla Biznesu. Był też panel poświęcony nowym technologiom i start upom.

Coroczne spotkanie przedsiębiorców organizowane przez wójta Jacka Szydło cieszy się coraz większą popularnością wśród lokalnych przedstawicieli biznesu i właścicieli firm z gminy Dywity. Do zmodernizowanej niedawno sali sportowej Szkoły Podstawowej w Dywitach przybyło w czwartek 26 kwietnia ponad 70 przedsiębiorców.
- Spotkania są ciekawe, bo możemy się nawzajem poznać, wymienić doświadczeniami oraz dowiedzieć się, jakie plany inwestycyjne ma gmina – mówi Maciej Wachowski z Drukarni Spręcograf. – Interesujące są również wystąpienia zaproszonych gości. Dostaliśmy dużą dawkę informacji, które przydadzą nam się w codziennej działalności.

Warmianka dla przebojowej Geni
Zanim jednak rozpoczęły się wystąpienia i prezentacje na scenie pokazały się młode talenty z gminy Dywity, czyli uzdolniony akordeonista Julian Wilk i młoda piosenkarka Wiktoria Przęczek. Następnie nastąpił najbardziej wzruszający moment wydarzenia, czyli wręczenie nagrody Warmianki – Osobowość Roku 2017, Genowefie Obuchowicz, Sybiraczce z Kresów i wieloletniej sołtys wsi Dywity. Na kanwie życiorysu pani Genowefy powstała książka „Przebojowa pani Genia” wydana przez gminę Dywity jako hołd dla wszystkich Sybiraków i Kresowiaków, którzy doświadczyli trudnych losów życiowych, a po wojnie osiedlili się w gminie Dywity.
- Chciałam podziękować wójtowi, że pamięta o tak maluczkich i wiekowych mieszkańcach – Genowefa Obuchowicz nie kryła wzruszenia. – Gdy po ponad 5 latach zsyłki na Syberię  trafiłam na polska ziemię, to długo ją całowałam. Ile ona jest warta, wie tylko ten, kto ją stracił.

Drogi, wodociągi i drukarka 3D
W dalszej części wójt Jacek Szydło przedstawił przedsiębiorcom informację o sytuacji społeczno-ekonomicznej gminy Dywity oraz inwestycjach, które będą realizowane w 2018 roku i w dalszej przyszłości.
- W 2018 roku skupiamy się na drogach i budowie wodociągów z Osiedla Sterowców do Dywit, Ługwałdu i Różnowa, które pozwolą nam przejść na dobrą jakościowo olsztyńską wodę – mówił wójt Jacek Szydło.\
Małgorzata Sobieska zu Schwarzenberg, wiceprezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przedstawiła najważniejsze założenia Konstytucji dla Biznesu, czyli pakietu pięciu ustaw, które wchodzą w życie 1 maja 2018 roku i ułatwią prowadzenie działalności gospodarczej przedsiębiorcom.
- Po 31 kwietnia obudzą się państwo w nowej i znacznie przyjaźniejszej rzeczywistości – mówiła Małgorzata Sobieska zu Schwarzenberg.
Z kolei Bronisław Anfolecki z WMSSE opowiadał o nowych zasadach działania specjalnych stref ekonomicznych, które spowodują, że cała Polska stanie się jedną, wielką strefą, a przedsiębiorcy uruchamiający nowe inwestycje lub tworzący nowe miejsca pracy będą mogli liczyć na zwolnienia w podatku dochodowym.
Małgorzata Ofierska, prezes LGD Warmiński Zakątek opowiedziała o dostępnych funduszach dla przedsiębiorców, a Krystyna Dudzińska, dyrektor Urzędu Pracy Powiatu Olsztyńskiego o możliwościach wsparcia przedsiębiorców przez urząd.
Druga część forum poświęcona była nowoczesnych technologiom, innowacyjnym biznesom, Internetowi i start upom. Prelegentami byli Paweł Harajda, prezes stowarzyszenia Olcamp oraz Daniel Mańkowski, właściciel firmy Graften z Olsztyna, który opowiedział, jak przeszedł od pomysłu do nowoczesnego biznesu i zaprezentował możliwości stworzonej przez firmę drukarki 3D. Ten pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem zgromadzonych przedsiębiorców. 

 

  

Galeria: