Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

Przekazanie nowego samochodu dla OSP Brąswałd!

05.02.2018

Wielka radość wśród strażaków OSP Brąswałd, którzy 27 stycznia odebrali oficjalnie nowy, średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Do Brąswałdu trafił samochód marki Volvo z napędem na cztery koła i silnikiem o mocy 285 KM. Koszt auta, które zastąpi Mercedesa z 1979 roku, to 740 tys. zł, z czego 400 tys. zł udało się pozyskać z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pozostałe 340 tys. zł pochodziło z budżetu Gminy Dywity. 

Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej z Brąswałdu nie mogli sobie lepiej wymarzyć końcówki 2017 i początku 2018 roku. Najpierw, tuż przed Wigilią 22 grudnia do ich jednostki trafił długo wyczekiwany i zasłużony nowy samochód strażacki marki Volvo. Nieco ponad miesiąc później, 27 stycznia odbyło się uroczyste przekazanie samochodu. 
- Cieszymy się z tego zakupu, bo nowy samochód średni zdecydowanie poprawi gotowość bojową strażaków i bezpieczeństwo mieszkańców całej gminy – uważa Longin Rudzik, strażak z Brąswałdu, który pełni funkcje prezesa związku gminnego OSP RP.     
Nowe Volvo to średni samochód ratowniczo gaśniczy uterenowiony z napędem 4x4 i silnikiem diesla o mocy 285 KM. Samochód posiada kompozytowy zbiornik na wodę o pojemności 3 tys. litrów z autopompą, linią szybkiego natarcia oraz najaśnicą. Samochód został wyposażony w wyciągarkę elektryczną z przodu pojazdu. Jednym z najważniejszych  kryteriów jest wysokość pojazdu tj.3,2 m która umożliwia przejazd pod wiaduktem w Barkwedzie, co jest bardzo istotne do podjęcia działań w rejonie wsi Bukwałd.
Koszt auta to 740 tys. zł z czego 400 tys. zł udało się pozyskać z programu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a pozostałe 340 tys. zł gmina wyłożyła ze swojego budżetu.
- Zakupy, dzięki którym zwiększa się bezpieczeństwo mieszkańców, cieszą podwójnie – mówi wójt Jacek Szydło.
Uroczyste przekazania samochodu z udziałem zaproszonych gości odbyło się 27 stycznia w Brąswałdzie. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz Gminy Dywity na czele z Danielem Zadwornym, zastępcą wójta gminy, obecny był także druh Robert Fliciński, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP, wicestarosta Andrzej Abako, który jest wiceprezesem zarządu powiatowego Związku OSP RP, druh Andrzej Górzyński, komendant miejski PSP w Olsztynie, Agnieszka Warakomska – Poczobutt, dyrektora Biura Wojewody, Sabina Robak, przewodnicząca Rady Gminy Dywity, radni gminni, strażacy OSP z Tuławek, OSP Kieźliny i OSP Spręcowo, a także mieszkańcy, goście i ksiądz Stanisław Tkacz, proboszcz brąswałdzkiej parafii.
W ostatnich latach jest to trzeci nowy samochód ratowniczo-gaśniczy na terenie gminy Dywity. W roku 2011 zakupiono średni samochód na podwoziu MAN dla OSP Kieźliny za kwotę 593 tys. zł oraz w 2014  średni samochód na podwoziu Renault dla OSP Spręcowo za kwotę 615 tys. zł.
- Oba pojazdy zostały zakupione ze środków gminy Dywity oraz środków pochodzących z dofinansowania z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego – mówi wójt Jacek Szydło.

Galeria: