Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

Kopuła na obserwatorium astronomicznym w Dywitach zamontowana!

20.12.2017

Ponad 20 minut trwało podnoszenie i nasadzanie ważącej 1,5 tony kopuły na obserwatorium astronomiczne, które powstaje przy szkole podstawowej w Dywitach. Precyzyjna operacja z użyciem 40-metrowego żurawia zakończyła się pełnym sukcesem, a obrotowa kopuła góruje nad Dywitami niczym duża piłka do golfa lub ping ponga.

Nietypowa operacja techniczno-budowlana rozpoczęła się we wtorek 19 grudnia późnym popołudniem. Pod rozbudowywaną dywicką szkołą pojawił się żuraw na kołach, którego zadaniem było podniesienie do góry i montaż na obserwatorium astronomicznym mierzącej 4 metry i ważącej 1,5 tony obrotowej kopuły o średnicy 5,5 metra w najszerszym punkcie.

- Był niewielki problem techniczny i myśleliśmy, żeby operację przenieść na środę, ale udało się go pokonać i mogliśmy ruszyć z pracą – mówi Kamil Templin, kierownik robót z firmy PBO BUDOPRZEM, generalnego wykonawcy inwestycji w Dywitach.
Operacja podniesienia i montażu kopuły trwała około 20 minut i przebiegła bez większych zakłóceń. Warto zaznaczyć, że przed montażem na szczycie obserwatorium geodeci wyznaczyli astronomiczną północ, na którą to właśnie kopuła jest zorientowana. Budowa obserwatorium astronomicznego z obrotową kopułą i odrębną windą, to tylko jeden z elementów rozbudowy szkoły w Dywitach.
- Wcześniej oddaliśmy już część sportową z zapleczem kuchennym i stołówką – mówi Jacek Szydło, wójt Gminy Dywity. - Sala gimnastyczna uzyskała większą powierzchnię, wytłumienie, nowe trybuny, a po konsultacjach z rodzicami powstały dwie dodatkowe, mniejsze sale do ćwiczeń. Teraz trwają prace nad obserwatorium. W rozbudowanej szkole powstanie też sześć nowych sal lekcyjnych, przedszkole z dwoma oddziałami z osobnym wejściem i placem zabaw. Liczba mieszkańców i dzieci nam rośnie, dlatego poprawiamy i uatrakcyjniamy bazę edukacyjną.   
Cała inwestycja zakończy się w I połowie 2018 roku. Jej koszt to około 7 mln zł. Gmina pozyskała na nią 2 mln zł z ministerstwa i programów unijnych. 

 

Film do ostatniej fazy montażu kopuły:

https://www.facebook.com/gminadywity/videos/923997707752198/

  

 

Galeria: