Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

Pół tysiąca osób wzięło udział w dywickim Biegu Niepodległości!

13.11.2017

Było wspaniale, rodzinnie, rekordowo, aktywnie i radośnie - to najkrótsze podsumowanie IV Gminnego Biegu Niepodległości wokół Jeziora Dywickiego, który odbył się 11 listopada w Gminie Dywity​. Udało się pobić rekord frekwencji, a licznik organizatorów zanotował aż 496 osób, które przebiegły, przeszły i przespacerowały 2,5 km pętlę wokół jeziora. Choć były też osoby, które pokonały okrążenie bez zapisywania się w biurze zawodów.  

Z roku na rok wymyślony w 2014 roku taki aktywny sposób świętowania w Dywitach cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Pogoda na szczęście dopisała uczestnikom, choć wiatr momentami mocno dawał się we znaki. Bieg po raz czwarty z rzędu zwyciężył Łukasz Michalak z Dąbrówki Wielkiej, ale nie wyniki były tu najważniejsze.
- Liczyło się to, że byliśmy razem i wspólnie świętowaliśmy Narodowy Dzień Niepodległości – mówi Jacek Szydło, wójt Gminy Dywity. – To budujący widok zobaczyć tak wielu mieszkańców i tak wiele rodzin świętujących ten ważny dzień dla Polski.
Organizatorzy dla pierwszych 400 osób wydali białe i czerwone czapki zimowe z godłem Polski, do boju zagrzewali udanie bębniarze z Warmia Rhytm Team i głośna replika ciężkiego karabinu maszynowego MG08 z 1916 roku. CKM stał się największą atrakcją wśród najmłodszych, którzy chętnie strzelali z niego pod okiem rekonstruktora.
Na start był wystrzał z armaty napoleońskiej, którą odpalił wójt Jacek Szydło. Wydarzenie w Dywitach odwiedził też Marcin Konieczny​ z Kieźlin, triathlonowy mistrz świata na dystansie Ironman, który zwyciężył niedawno jako pierwszy Polak w historii najbardziej prestiżowego Ironmana na Hawajach. W szpitalu polowym można było przejść badania i obejrzeć budzące grozę i zaciekawienie narzędzia medyczne z okresu I wojny światowej. Dla tych, którzy pokonali dystans był ciepły poczęstunek w postaci bigosu, zupy gulaszowej, pysznych pączków i gorącej herbaty.

Organizatorem wydarzenia była Gmina Dywity przy współpracy z LZS Dywity, OSP z terenu gminy i Gok Dywity​. Partnerem była ekipa Morsy Dywity​, która wspólnie z przyjaciółmi z Olsztyna, Dobrego Miasta, Różnowa i Barczewa, uczciła nietypowo Święto Niepodległości, kąpiąc się w Jeziorze Dywickim. Sponsorami imprezy byli: Bujalski spółka z o.o., CS Bud, ZUTiK Różnowo, Restauracja Rukola Dywity​, Sołectwo Dywity​ i Stowarzyszenie Aktywne Dywity. Patronat honorowy nad biegiem objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które ufundowało również nagrody dla zwycięzcy biegu i zawodnika, który zajął 99 miejsce (bo właśnie taką rocznicę odzyskania niepodległości obchodzimy w 2017 roku).

 

Galeria: