Przejdź do treści

O Gminie

Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna – stolicy Warmii i Mazur – Gmina Dywity zajmuje obszar 161 km2 i zamieszkuje ją ponad 11 tys. osób. Czyste powietrze, zachwycający krajobraz, cisza i spokój, a przy tym dobre skomunikowanie z administracyjnym centrum województwa warmińsko-mazurskiego to główne zalety tego miejsca.

Czytaj więcej

Udany Kiermas na Małej Warmii w Brąswałdzie

04.09.2017

Warmińskie niebo okazało się dość łaskawe dla uczestników Kiermasu Warmińskiego w Brąswałdzie i zaczęło „płakać” dopiero pod koniec dożynkowej imprezy. Niepewna aura na szczęście nie wystraszyła mieszkańców Gminy Dywity i gości, którzy licznie pojawili się w niedzielę 3 września w Brąswałdzie.

Podziękowanie za pracę rolników i dorodne, tegoroczne plony rozpoczęły się od mszy świętej w brąswałdzkim kościele. To właśnie w pięknej warmińskiej świątyni wybudowanej przez księdza Walentego Barczewskiego padły podczas nabożeństwa słowa o tym, że Brąswałd to najważniejsza miejscowość Małej Warmii i mniejszy brat Gietrzwałdu, który obchodzi w tym roku 140-lecie objawień maryjnych.
Po nabożeństwie barwny korowód prowadzony przez orkiestrę dętą z Kurzętnika przemaszerował na boisko wiejskie, gdzie od hymnu Warmii „O Warmio moja miła” rozpoczęła się część oficjalna wydarzenia. Gospodarze dożynek, Ewa i Wojciech Tomaszewscy, rolnicy z Brąswałdu przekazali chleb Jackowi Szydło, wójtowi Gminy Dywity i Sabinie Robak, przewodniczącej Rady Gminy Dywity, którzy sprawiedliwie rozdzielili go wśród uczestników Kiermasu.
- Dziękujemy naszym rolnikom za ciężką pracę i cieszymy się, że w tym roku omijały nas klęski żywiołowe, które dotknęły inne części kraju – mówił wójt Jacek Szydło.
Głos w imieniu rolników zabrał także Antoni Nikiel, rolnik z Dywit. Gości imprezy przyciągały liczne stoiska z jadłem, napitkiem i rękodziełem. O swojskie potrawy zadbały w sposób szczególny Sołectwo Bukwałd, Sołectwo Barkweda i Sołectwo Redykajny oraz Majjwerr Catering, który dodatkowo częstował wszystkich pieczonym prosiakiem. Na scenie podziwiać można było Zespół Wokalny Cantemus, Spręcowię, orkiestrę dętą z Kurzętnika, Anibabki z Kurzętnika, Zespół Pieśni i Tańca Jedwabno, a na finał do czerwoności rozgrzała publikę Grupa Muzyczna EratoX. W konkursie na wieniec dożynkowy nagrodę wójta w wysokości 1,5 tys. zł zwyciężył wieniec Sołectwa Tuławki, ale równie piękne były wieńce z Bukwałdu, Barkwedy, Brąswałdu i Spręcowo. Na stoisku Komitetu Budowy Pomnika Zasłużonych Warmiaków prowadzona była zbiórka środków na ten szczytny cel. Udało się zebrać 474,75 zł. Organizatorami Kiermasu Warmińskiego w Brąswałdzie byli: Fundacja Prymus, Gmina Dywity, Gok Dywity, OSP Brąswałd, Sołectwo Brąswałd.

Dożynki zostały zorganizowane w ramach projektu „Organizacja Kiermasu Warmińskiego w Brąswałdzie” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność PROW 2014-2020.

 

Galeria: