Zapraszamy na X Festyn Archeologiczny w Gadach

16.05.2017

Stowarzyszenie „Nasze Gady” i Grupa Partnerska Gniazdo Warmińskie zapraszają na spotkanie z historią regionu podczas X Festynu Archeologicznego w Gadach w dniu 2 czerwca 2017. Rozpoczęcie imprezy o godzinie 8:30. Organizatorzy zapraszają na żywą lekcję historii regionu całe klasy i grupy zorganizowane. Wydarzenie wspierają finansowo: Gmina Dywity i Powiat Olsztyński.

Program jubileuszowej edycji ciekawego wydarzenia zapowiada się interesująco.

Historii wczesnośredniowiecznej nauczać będą:
WIOSKA PRUSÓW - www.wioskaprusow.pl
Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Salla” z Morąga

Lekcje muzealne w zaaranżowanych wykopaliskach poprowadzą:
MAREK NALEŻNY,  archeolog z Krakowa, współpracownik Polskiej Akademii Nauk,
BENEDYKT PYŚK, eksplorer, poszukiwacz historii zapisanej w ziemi, współpracownik Miłośników Ziemi Wielbarskiej
MICHAŁ WRÓBEL, czyli BŁAZEN JAJOSZ wprowadzi w świat dawnej Warmii

Wiedzą o rozwoju ceramiki na przestrzeni wieków podzieli się garncarz etniczny
PAWEŁ SZYMAŃSKI www.garncarnia.art.pl

Uczestnicy będą mogli samodzielnie wykonać garnuszek, zabawkę ludową, upiec podpłomyki na ognisku i ... liczyć na jeszcze inne niespodzianki. Wszystkie lekcje i warsztaty poprowadzą naukowcy, historycy i pasjonaci kultury i historii dawnych Prusów.
Udział w Festynie jest bezpłatny! Zrobione przez siebie przedmioty będzie można zabrać do domu.

Festyn jak co roku, odbędzie się na odkrytym trawiastym terenie rekreacyjnym we wsi Gady. PROSIMY UBRAĆ SIĘ STOSOWNIE DO POGODY I ZABRAĆ ZE SOBĄ WŁASNE NAPOJE. W czasie trwania Festynu czynny będzie mały punkt gastronomiczny (bez napojów) i stragany wyłącznie z produktami lokalnymi. X Festyn Archeologiczny został sfinansowany ze środków publicznych Powiatu Olsztyńskiego i Gminy Dywity.