Młodzi recytatorzy zachwycili jurorów

31.10.2016

Julian Majsiuk, Julia Zabielska, Dominika Piórkowska i Weronika Martynowska – to zwycięzcy poszczególnych kategorii wiekowych konkursu recytatorskiego im. Marii Zientary-Malewskiej, który odbył się w piątek 28 października w Brąswałdzie. Młodzi ludzie zachwycili jurorów. W konkursie wzięła udział rekordowa liczba 51 uczestników.

W tym roku poziom recytacji był bardzo wysoki, a według jurorów i publiczności Julia Zabielska recytująca utwór „Ręce” Marii Zientary-Malewskiej i Dominika Piórkowska recytująca wiersz „Opowieść o filiżance” Alicji Bykowskiej-Salczyńskiej wręcz zaczarowały salę, w której odbywał się konkurs.
- Obie dziewczynki powiedziały wiersze rewelacyjnie, z wielkim wyczuciem i zrozumieniem treści – uważa Wanda Anusiak, przewodnicząca jury.
Zgodnie z ideą konkursu, uczestnicy wybierali również teksty innych warmińskich poetów takich jak: Michał Lengowski, Marek Samselski, Bożena Kraczkowska, Władysław Dzięgała, Alicja Bykowska-Salczyńska, Klemens Oleksik, Adam Siwołowski, Jacek Daniluk, Lech Ostasz. Młody Warmiak Łukasz Ruch podczas obrad jury poprowadził warsztaty gwary warmińskiej. Jeszcze przed rozpoczęciem konkursu wszyscy uczesnicy i goście na czele z wójtem Jackiem Szydło i Sabiną Robak, przewodniczącą Rady Gminy Dywity złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem warmińskiej poetki usytuowanym pod jej rodzinnym domem. Organizatorem konkursu była Fundacja „Prymus” z Bukwałdu przy współpracy z Sołectwem Brąswałd i GOK Dywity.

Wyniki Konkursu Recytatorskiego im. Marii Zientary-Malewskiej
Klasy I-III: 13 uczestników
I miejsce – Julian Majsiuk, wiersz Marii Zientary-Malewskiej „Legenda o św. Jakubie”, Szkoła Podstawowa nr 32 w Olsztynie
II – Marta Kontakiewicz, Maria Z-M „Nasza Marychna”, Szkoła Podstawowa Nr 30 w Olsztynie
III – Amelia Mularczyk, M. Z-M „Bajka”, Szkoła Podstawowa Nr 22 w Olsztynie
Wyróżnienie: Nikola Poleszak, M. Z-M „Pory roku”, Szkoła Podstawowa Nr 32 w Olsztynie, Karol Wyrębek, M. Z-M „Zima”, Szkoła Podstawowa w Rusi

Klasy IV-VI: 19 uczestników
I miejsce - Julia Zabielska, Maria Z-M „Ręce”, Szkoła Podstawowa Nr 2 w Olsztynie. Dziewczynka powiedziała ten wiersz rewelacyjnie. Czuła to, co mówi. Wyrecytowała go głosem spokojnym, a zarazem pełnym wrażliwości. Sama sobie ten wiersz wybrała i bardzo dobrze rozumiała, o czym on jest.
II – Wktoria Cybulska, M. Z-M „Spod znaku Rodła”, SP nr 9 w Olsztynie
III – Helena Pepol, wiersz: Bożena Kraczkowska „Moja próżność jest…”, Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 1 w Olsztynie
Wyróżnienia: Aleksandra Kulesza, M. Z-M „Ballada”, SP nr 9 w Olsztynie, Jakub Żelechowski, M. Z-M „Nowy hymn warmiński”, SP 30 w Olsztynie

Gimnazjum: 14 uczestników
I miejsce – Dominika Piórkowska, wiersz: Alicja Bykowska-Salczyńska „Opowieść o filiżance”, Gimnazjum Nr 9 w Olsztynie
II – Wiktoria Grygorczyk, M. Z-M „Śpiewaku”, Gimnazjum Nr 15 w Olsztynie
III – Katarzyna Tatol, wiersz: Klemens Oleksik „Droga”, Gimnazjum w Tuławkach
Wyróżnienie: Małgorzata Kochańska, wiersz: Jacek Daniluk „Różaniec”, Gimnazjum w Tuławkach

Szkoły ponadgimnazjalne: 3 uczestników
I miejsce – Weronika Martynowska, wiersz Michał Lengowski „Czy to ja, czy nie ja?”, II LO w Olsztynie
Wyróżnienie: Jakub Górski, M. Z-M „Nad Olsztynem grają dzwony”, Zespół Szkół Mechaniczno-Energetycznych w Olsztynie.