Piwowarsko-muzyczne święto ściągnęło tłumy do Stodoły w Dywitach

08.08.2016

Setki mieszkańców Gminy Dywity i gości z Olsztyna odwiedziło Święto Warmińskiego Piwowara, które odbyło się w sobotę 6 sierpnia w dywickiej Stodole i okolicach. Choć pogoda nie rozpieszczała, to wyśmienite, lokalne piwo, dobra muzyka i smaczne jedzenie od warmińskich producentów żywności, okazały się znakomitym przepisem na udaną imprezę.

W sobotę 6 sierpnia Dywity stały się browarniczą stolicą regionu! Wszystko za sprawą „Święta Warmińskiego Piwowara”, które odbyło się w dywickiej Stodole i okolicach. Na wydarzenie ściągnęły tłumy mieszkańców Gminy Dywity, ale nie brakowało też mieszkańców Olsztyna, którzy do Dywit przyjechali podmiejskimi autobusami.
- Autobus linii 108, którą przyjechałam do Dywit by zapełniony po brzegi – mówi pani Marta z Olsztyna, uczestniczka imprezy.
Magnesem, który przyciągnął tak liczną publiczność był atrakcyjny i zróżnicowany program wydarzenia. Pod Stodołą odbywały się pokazy warzenia piwa w warunkach domowych i przez Warmiński Browar Parowy. Popularnością cieszyło się też uroczyste odszpuntowanie stosowaną dawniej metodą 50-litrowej beczki warmińskiego piwa Rosanke według receptury Mariusza Sekulskiego, Warmińskiego Chłopa Bosego. Kran udanie w dębową beczkę wbijał Daniel Zadworny, zastępca wójta Gminy Dywity. Do degustacji beczkowego Rosanke ustawiły się długie kolejki.
- To piwo, które wykonałem na bazie składników z moich pól, łąk i darów pobliskiego lasu – mówi Mariusz Sekulski.
Jakąś godzinę po odszpuntowaniu beczki okazało się, że uczestnicy imprezy pili zwycięskie piwo IV Warmińskiego Konkursu Piw Domowych, które w nagrodę w przyszłym roku uwarzy na skalę przemysłową Browar Kormoran. Sporym zainteresowaniem cieszyły się liczne stoiska z żywnością regionalną od lokalnych producentów (wędliny i mięsa, ryby, sery, syropy, czy chleb ze smalcem i przetwory). Swoimi trunkami dzielili się też piwowarzy z Gminy Dywity: Lech Kryszałowicz, Krzysztof Kulas i Leszek Czodrowski. Ze sceny można było się sporo dowiedzieć o domowych warzeniu piwa, o piwnych mitach, czy o produkcji miodów i cydrów. Ze swoim wysokiej jakości asortymentem wystawiły się lokalne browary: Kormoran i Warmia. Nie zabrakło też stoisk z lawendowymi gadżetami, czy leczniczymi olejkami. Na scenie królowały energetyczne koncerty, zagrały takie zespoły, jak Foliba, Po Godzinach, Freakin Rudeboys i Transsexdisco. Na zakończenie z pięknym teatrem ognia wystąpiła grupa Transfuzja. Podczas Święta Warmińskiego Piwowara rozstrzygnięto też IV Warmiński Konkurs Piw Domowych. Sędziowie z Warszawy, Szczecina, Podlasia oraz Warmii i Mazur ocenili 73 piwa domowe nadesłane przez piwowarów z całej Polski. Co najważniejsze nawet niesprzyjająca i trzy ulewy nie przegoniły uczestników, którzy na czas opadów chowali się w Stodole i pod namiotami, by po kilku minutach znowu wyjść na teren imprezy.
- Po frekwencji widać, że takie imprezy cieszą się zainteresowaniem, więc zapewne będą kontynuowane – mówi Daniel Zadworny. - Cieszę się, że udało nam się przy okazji wypromować Stodołę, w której co tydzień odbywa się rynek z wyrobami naszych lokalnych twórców. Liczę że przełoży się to na zwiększenie ruchu na targowisku.
Organizatorami Święta Warmińskiego Piwowara były: Gmina Dywity i Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych. Sponsorzy i partnerzy to: Bujalski Dywity, Agro Helena Dywity, Chmieliński Development, Demo Advertising Group, Reklama na Wczoraj, Browar Kormoran, Browar Warmia.